Nie wystawiaj zaświadczeń o działalności na wolne dni

Autor: Michał Walczak
Data: 14-02-2017 r.

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu powinno dokumentować każdą aktywność kierowcy oddzielnie. Jednak od tej zasady jest wyjątek – dotyczy on kierowcy, który wykonywał tzw. inną pracę.

Jeżeli kierowca przez dłuższy czas nie prowadził, tylko pracował w innym charakterze, można wystawić mu zaświadczenie, które nie będzie uwzględniało wolnych dni. Generalnie zasada jest taka, że przedsiębiorca ma obowiązek wystawić kierowcy zaświadczenie o działalności, gdy kierowca:

 
  • przebywał na zwolnieniu lekarskim,

  • był na urlopie wypoczynkowym,

  • miał czas wolny od pracy,

  • prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,

  • wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości.

Powinno się wystawiać zaświadczenia o okresach wolnych lub innej pracy zawsze, gdy kierowca systematycznie prowadzi pojazd i w okresie wolnym nie rejestruje swojej pracy na wykresówkach lub karcie kierowcy. Każdy okres innej pracy oraz odpoczynku dobowego lub weekendowego powinien zostać udokumentowany przez przewoźnika oddzielnym zaświadczeniem o działalności.

Jednak jeśli chodzi o kierowcę, który przez długi czas nie prowadzi pojazdu, lecz np. pracuje w warsztacie, stosowanie się do tej zasady prowadziłoby do absurdu. Za każdy dzień trzeba by mu było wystawić dwa zaświadczenia: o innej pracy oraz o odpoczynku. Wystawianie pracownikowi dokumentów w ten sposób doprowadziłoby do tego, że po trzech tygodniach pracy miałby on przy sobie co najmniej 33 zaświadczenia (na każdy z dni roboczych po dwa – o innej pracy i o odpoczynku dziennym oraz za 3 weekendy). Można więc sobie uprościć sprawę.

 Jesteś ciekawy, jakie inne porady na temat czasu pracy kierowców mają dla Ciebie nasi eksperci? Zajrzyj do magazynu „Kierowca w firmie” – pierwszy numer możesz zamówić zupełnie za darmo, żeby sprawdzić, czy Ci się podoba!

Michał Walczak, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40028 )
Array ( [docId] => 40028 )