Przewóz odpadów a używanie tachografu

Data: 29-08-2016 r.

W Polsce z obowiązku stosowania przepisów o czasie prowadzenia pojazdu, przerwy i okresach odpoczynku zwolnione są wszystkie kategorie pojazdów wskazane w art. 13 rozporządzenia nr 561/2006, w tym również te, które przewożą odpady z gospodarstw domowych.

Pojazd wykorzystywany do transportu innych odpadów niż pochodzące z gospodarstw domowych nie jest objęty tym wyłączeniem.

Wyłączenie zależy od rodzaju odpadów

 

W przypadku transportu odpadów z gospodarstw domowych wyłączenie uzasadnione jest zagrożeniem epidemiologicznym. Zatem wyłączeniu podlegają jedynie pojazdy transportujące odpady pochodzące z gospodarstw domowych, nie zaś wykonywane w innych celach.

W takich sytuacjach kierowcy tych pojazdów nie mają także obowiązku stosowania tachografów. Z tego wyłączenia nie można natomiast skorzystać, jeśli przewozi się odpady przemysłowe. W takiej sytuacji kierowcy muszą rejestrować czas pracy.

Pojazdy służące do wywozu odpadów w kontenerach, czyli tzw. hakowce, można wyłączyć z obowiązku rejestrowania czasu pracy tylko wtedy, gdy przewożą odpady pochodzące z gospodarstw domowych. Zatem kierowca jadący takim pojazdem musi używać tachografu.

Pamiętaj o włączonym tachografie

Kierowcy, którzy przewożą odpady przemysłowe, nie są zwolnieni z obowiązku rejestrowania czasu pracy. Jeżeli kierowca przez część dnia wozi odpady z gospodarstw domowych, a przez część odpady przemysłowe, to czas spędzony na przewóz odpadów z gospodarstw domowych nie musi być rejestrowany, ale czas przewozu pozostałych odpadów już tak.

W takiej sytuacji na czas przewozu odpadów komunalnych kierowca może ustawić w tachografie funkcję „OUT” i będzie to traktowane w ewidencji jako inna praca.

Adam Janus, ekspert w zakresie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39394 )
Array ( [docId] => 39394 )