Rekompensata pracy kierowcy w dni wolne

Autor: Łukasz Prasołek
Data: 03-07-2015 r.

Kierowca, który pracuje w systemie równoważnym, musi mieć zrekompensowane wykonywanie pracy w dni wolne. Należy to zrobić w odpowiedniej kolejności − najpierw trzeba oddać wolne za pracę w sobotę, a potem w niedzielę i święta.

Jeśli pracodawca nie odda wolnego kierowcy za pracę w sobotę, popełni wykroczenie. Zatem ta rekompensata jest najważniejsza.

Praca w wolną sobotę

Kierowcy należy udzielić dnia wolnego za pracę w nadgodzinach, gdy pracował w wolną sobotę. Wolne przysługuje nawet wtedy, gdy sobotnia praca trwała krócej niż 8 godzin. Ponadto trzeba uzgodnić z pracownikiem termin odbioru dnia wolnego, który musi przypadać do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli pracodawca nie udzieli wolnego, jest to wykroczenie przeciwko przepisom o czasie pracy niezależnie od tego, czy rozliczył te przekroczenia po zamknięciu okresu rozliczeniowego, wypłacając podwładnemu:

  • 100% dodatku za pierwsze 8 godzin pracy w wolną sobotę oraz

  • ewentualnie 50 lub 100% dodatku za przekroczenia dobowej normy czasu pracy, do których doszło w tym dniu, w zależności od pory ich wystąpienia.

Z tego względu decydując się na oddawanie czasu wolnego za nadgodziny, pracodawca powinien najpierw zrekompensować pierwsze 8 godzin pracy w takim dniu, przywracając w ten sposób zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Praca w niedzielę i święto

W przypadku rekompensaty pracy w wolne niedziele i święta można wypłacić wynagrodzenie z dodatkiem bez ryzyka, że zostanie to zakwalifikowane jako wykroczenie. Ponieważ każda niedzielna lub świąteczna nadgodzina uprawnia pracownika do 100% dodatku, warto rozważyć udzielenie mu innego dnia wolnego.

W przypadku niedzieli wolne powinno przypadać w ciągu 6 dni poprzedzających te nadgodziny lub następujących po nich, a jeśli nie ma takiej możliwości − do końca okresu rozliczeniowego. Również do końca okresu pracodawca powinien wyznaczyć kierowcy dzień wolny za pracę wykonywaną w święto. Także i w tej sytuacji dzień wolny należy się niezależnie od liczby godzin przepracowanych w niedzielę lub święto, czyli również gdy jest ona krótsza od 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy.

Łukasz Prasołek, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach czasu pracy kierowców, asystent sędziego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37441 )
Array ( [docId] => 37441 )