Rzecznik Trybunału: kierowcom nie wolno spędzać odpoczynków w ciężarówce

Autor: Bogdan Kowalski
Data: 14-02-2017 r.

Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, Jewgienija Tanczewa, kierowcy nie powinni spędzać w pojeździe tygodniowych odpoczynków. Co to oznacza dla polskich firm?

Rzecznik wydał swoją opinię w sprawie, która toczy się między firmą transportową Vaditrans BVBA a Belgią (jako państwem). Postępowanie to dotyczy przepisów prawa belgijskiego, ustanowionych w dekrecie królewskim z  19 kwietnia 2014 r. w sprawie zapłaty i zdeponowania kwoty pieniężnej przy stwierdzeniu określonych naruszeń w transporcie osób i towarów w ruchu drogowym. Jednak opinia ta może mieć znacznie szersze skutki. Jeśli zostanie przyjęta przez sędziów orzekających, wyrok, który zapadnie na jej podstawie, będzie również wskazówką, jak rozumieć obowiązujące przepisy europejskie.

 

Rzecznik generalny (ang. Advocate General) to wysoki urzędnik sądowy, wchodzący w skład Trybunału Sprawiedliwości. W Trybunale pracuje 11 rzeczników generalnych, a ich głównym zadaniem jest sporządzanie opinii co do sposobu rozpoznawania sprawy, która wpłynęła do Trybunału. Opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału ani dla sądów krajowych, ale często treść wyroku pokrywa się z ich treścią. Wyroki Trybunału Sprawiedliwości są natomiast wykładnią rozumienia przepisów dla sądów krajowych.

Możemy więc się obawiać, że skutki opinii rzecznika Trybunału będą dla nas znaczące. Niewykluczone, że w ślad za nią uchwalone zostanie orzeczenie, które spowoduje zmianę interpretacji przepisów o czasie pracy kierowców.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat czasu pracy kierowców, sięgnij po magazyn "Kierowca w firmie". Pierwszy egzemplarz dostaniesz za darmo, warto skorzystać!

Bogdan Kowalski, dziennikarz specjalizujący się w prawie transportowym i drogowym

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40029 )
Array ( [docId] => 40029 )