Wymiar czasu pracy kierowcy-małżonka zależy od zatrudnienia

Data: 09-09-2013 r.

Mąż właścicielki przedsiębiorstwa transportowego może wykonywać przewozy na jej rzecz, pod warunkiem że łączy ich wspólnota majątkowa. Od tego zależy sposób zatrudnienia oraz wymiar czasu pracy kierowcy−małżonka.

Jeżeli małżeństwo ma wspólnotę majątkową, pełnomocnictwo notarialne na wykonywanie przewozów nie jest potrzebne. Wtedy współmałżonek będzie miał status osoby niezatrudnionej przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonującej przewozy drogowe. W takiej sytuacji wymiar czasu pracy kierowcy-małżonka wygląda następująco:

  • przeciętny tygodniowy okres pracy będzie wynosić 48 godzin,
  • a maksymalny tygodniowy − 60 godzin w okresie rozliczeniowym trwającym nie dłużej niż 4 miesiące,
  • obowiązująca długość odpoczynku dobowego to 9 lub 11 godzin, a tygodniowego 24 lub 45 godzin.

Jeżeli nie ma wspólnoty majątkowej, pełnomocnictwo nic nie zmienia i współmałżonek nie może prowadzić pojazdu na rzecz firmy do momentu, gdy nie zostanie przez nią zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wtedy małżonek będzie korzystał ze wszystkich praw, jakie przysługują pracownikowi.

W zależności od przyjętego w firmie systemu pracy wymiar czasu pracy kierowcy-małżonka będzie różny. W systemie podstawowym może przeciętnie pracować 8 godzin w 40-godzinnym tygodniu roboczym. W systemie równoważnym może pracować do 12 godzin na dobę, pod warunkiem że zostanie to zrekompensowane odpowiednio długim odpoczynkiem. W systemie przerywanym kierowca ma prawo do przerwy w dobowym czasie pracy trwającej nie dłużej niż 5 lub 6 godzin. W systemie zadaniowym okres pracy zależy od postawionego przed kierowcą zadania transportowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32020 )
Array ( [docId] => 32020 )