ITD udziela informacji na temat przepisów

Autor: Roman Kozub
Data: 06-05-2014 r.

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości dotyczące dokumentacji i przepisów z nią związanych, może zasięgnąć informacji w tej sprawie w Inspekcji Transportu Drogowego. Organ ten powinien udzielić odpowiedzi w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Do podstawowych zadań ITD należy przede wszystkim kontrola przestrzegania obowiązków lub warunków przewozu drogowego oraz innych przepisów, prowadzenie postępowań administracyjnych, w tym wydawanie decyzji administracyjnych, a także podejmowanie innych czynności przewidzianych w ustawie.

Jednak poza swoimi obowiązkami, inspektoraty transportu drogowego odpowiadają również na pytania podmiotów niebędących stronami postępowań administracyjnych. Można zatem składać do ITD wnioski o udzielenie w kwestii przepisów prawnych. ITD nie ma jednak prawa do interpretacji przepisów, może jedynie informować o ich treści.

Jeżeli odpowiedź nie została udzielona, można ponownie wystąpić do tego samego organu z wnioskiem o udzielenie informacji prawnej. Wniosek o informację prawną powinien zostać rozpatrzony, a odpowiedź udzielona w terminie 30 dni od daty jej złożenia w urzędzie. Jeśli tak się nie stanie, można skierować skargę do tego urzędu, na który chcemy się poskarżyć.

Roman Kozub, prawnik, były pracownik instytucji kontrolnej,pełnomocnik renomowanych firm transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34803 )
Array ( [docId] => 34803 )