Rejestrowanie wjazdu na czerwonym świetle – nowe urządzenia ITD

Data: 13-05-2015 r.

Inspekcja Transportu Drogowego odebrała już 13 spośród 20 zestawów urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle. Dzięki nim automatycznie będzie nadzorowany ruch na skrzyżowaniach dróg w Polsce.

Obecnie nowe urządzenia monitorują już skrzyżowania w województwach:

 
  • dolnośląskim (w Polkowicach),

  • pomorskim (w Luzinie, Miszewie i Mostach),

  • wielkopolskim (w Komornikach i Pile),

  • kujawsko-pomorskim (w Grębocinie, Kowalu i Nakle nad Notecią),

  • śląskim (w Pyskowicach i Łaziskach Górnych) oraz

  • małopolskim (w Olkuszu i Łukanowicach).

Instalacje składają się z kamer poglądowych monitorujących wjazdy na skrzyżowanie oraz kamer ANPR, które prowadzą identyfikację typów pojazdów oraz ich numerów rejestracyjnych. Dodatkowym elementem jest komponent sterujący, który odpowiada za przekazywanie zgromadzonych danych do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Materiały z kamer mają być podstawą do prowadzenia czynności wyjaśniających w przypadku kierowców, którzy nie zastosowali się do przepisów dotyczących sygnalizacji świetlnej. Montaż wszystkich 20 zestawów, zgodnie z harmonogramem, powinien zakończyć się w czerwcu.

Takie rozwiązanie ma wymusić na kierowcach zmianę stylu jazdy. Żółte światło ma być dla nich sygnałem do zwolnienia i zatrzymania pojazdu, a nie przyspieszenia, żeby zdążyć przejechać. Zdjęcie z kamery będzie jednoznacznym dowodem i kierowca nie będzie mógł się usprawiedliwić tym, że wjechał na skrzyżowanie jeszcze na żółtym świetle. Nowe urządzenia mają poprawić bezpieczeństwo drogowe oraz płynność ruchu.Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle karany jest 6 punktami karnymi i mandatem w wysokości od 300 do 500 zł.

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37133 )
Array ( [docId] => 37133 )