Utrata wykresówek w pożarze nie uchroni przed karą

Data: 19-06-2013 r.

Organy kontrolne i sądy sceptycznie podchodzą do okoliczności, w których utracono wykresówki. Mimo to zawsze warto odwołać się od nałożonej kary, powoławszy się na przepis ustawy o transporcie drogowym.

Za nieokazanie wykresówek do kontroli w firmie grozi kara w wysokości 500 zł za każdy dzień, zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (utd). Jednak na mocy przepisu art. 92c tej ustawy nie wszczyna się postępowania w sprawie nałożenia kary, jeżeli okoliczności sprawy i dowody wskazują, że przewoźnik nie miał wpływu na powstanie naruszenia, a nastąpiło ono wskutek zdarzeń i okoliczności, których nie mógł przewidzieć.

W sprawie poprzednio obowiązującego przepisu (art. 93 ust. 7) pojawiło się wiele wyroków, np. w sprawie utraty wykresówek w pożarze. Przewoźnik został za to ukarany, a sądy podtrzymały tę decyzję. Uznały, że warunkiem nieukarania firmy są okoliczności lub zdarzenia niezależne od przedsiębiorcy. Jeśli pożar pomieszczeń mógłby zostać uznany za nieprzewidzianą okoliczność, to z pewnością przewoźnik mógł przewidzieć ryzyko przechowywania wykresówek poza firmą. Przedsiębiorca powinien zrobić wszystko, by nie utracić wykresówek. Nie dostanie kary tylko, gdy wykaże, że podjął wszelkie środki, aby uniknąć naruszenia prawa.

Ponadto znana jest postawa organów państwa w tego typu sprawach. Trudno im uwierzyć w wyjaśnienia przewoźników, którzy chcąc uniknąć kary za brak wykresówek, często wymyślają mało wiarygodne okoliczności ich zniknięcia, np. kradzież, powódź lub pożar.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32074 )
Array ( [docId] => 32074 )