ITD nie sprawdza różnic w przebiegu pojazdu

Data: 13-06-2013 r.

Jeżeli przedsiębiorca wypożycza innej osobie firmowe samochody, to podczas kontroli ITD nie musi dokumentować różnic w przebiegu pojazdu wynikających z tego, że auto było używane przez innego kierowcę.

Kierowcy stosują wykresówki lub karty kierowcy zawsze, kiedy prowadzą pojazd, już od momentu, w którym go przejmują. W dniach, kiedy nie jeżdżą, nie mają obowiązku rejestrowania swojej pracy. Kierowca, który prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać do kontroli wykresówki za bieżący dzień i z poprzednich 28 dni. Jeśli korzysta z tachografu cyfrowego, powinien przedstawić kartę z zarejestrowanymi danymi obejmującymi taki sam okres.

Za dni, za które nie ma zapisów, wystawia się zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Wypisuje się je, w przypadku gdy kierowca:

  • był na zwolnieniu lekarskim,
  • przebywał na urlopie wypoczynkowym,
  • miał czas wolny od pracy,
  • prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,
  • wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,
  • pozostawał w gotowości.

Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dokumentów uzasadniających różnice w przebiegu pojazdu. Nie ma żadnych przeszkód, aby pojazd używany był przez kilku kierowców, nawet przez całą dobę. Właściciel auta może użyczać go, komu chce odpłatnie lub nieodpłatnie.

Jeżeli przedsiębiorca obawia się, że kontrolujący będą mieli wątpliwości dotyczące różnic w przebiegu pojazdu, może przedstawić inspektorom umowę dotyczącą wypożyczania samochodów. Może wyposażyć swoich kierowców w kopie takich umów, jednak nie jest to wymagane. Kontrolerom powinien wystarczyć komplet wykresówek i zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu przez kierowców z okresu poprzednich 28 dni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32072 )
Array ( [docId] => 32072 )