Akcja Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data: 27-05-2013 r.

Dolnośląska policja przeprowadziła działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci ujawnili blisko 1200 wykroczeń popełnionych przez kierowców, rowerzystów i pieszych.

Wprawdzie podstawowe przepisy ruchu drogowego zna każdy, jednak nie wszyscy się do nich stosują. Wynika to nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych lub rowerzystów, ale również z niezgodnym z przepisami ruchu drogowego postępowaniem kierowców w stosunku do tych uczestników ruchu.

Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu przeprowadzili 21 maja 2013 r. na terenie województwa dolnośląskiego działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa. W wyniku przeprowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili łącznie 1197 wykroczeń, popełnionych przez kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych.

Największą grupę ujawnionych wykroczeń (ponad 48% ogółu) stanowiły te popełnione przez pieszych. Przede wszystkim polegały na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej oraz przemieszczaniu się po ścieżce rowerowej zamiast po chodniku.

Kolejną grupę wykroczeń (blisko 40%), w tym również zaistniałych w stosunku do „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, popełnionych zostało przez kierowców. Były to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Blisko 12% to były wykroczenia popełniane przez rowerzystów. Dotyczyły one m.in. nieprawidłowego wyposażenia roweru, np. oświetlenia, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych lub korzystania z chodnika tam, gdzie byli zobowiązani do korzystania ze ścieżki rowerowej.

Do wypadków przyczyniają się również m.in. zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, dzięki którym wieczorem i nocą są niewidoczni. Zarówno oni, jak i rowerzyści powinni stosować elementy odblaskowe. Pozwala to na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru.

Źródło: policja.gov.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32165 )
Array ( [docId] => 32165 )

Array ( [docId] => 32165 )