Będą wyczekiwane zmiany dotyczące ryczałtów za nocleg

Autor: Adam Hrycak
Data: 27-11-2015 r.

Powstał projekt ustawy o czasie pracy kierowców, który reguluje korzystnie dla przewoźników kwestie wypłaty ryczałtów za nocleg. Nie będzie przysługiwał kierowcy, jeśli kabina pojazdu będzie odpowiednio wyposażona zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu.

Projekt zmian w ustawie o czasie pracy kierowców został opracowany w następstwie głośnej uchwały Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. Zgodnie z nią miejsce do spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia kierowcy bezpłatnego noclegu w transporcie  międzynarodowym i przysługuje mu za to zwrot kosztów noclegu.

Nowelizacja przepisów przewiduje upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym zostanie ustalony stały ryczałt na pokrycie kosztów podróży służbowej. Rozporządzenie ma określać przede wszystkim:

  • wysokość należności na pokrycie kosztów podróży służbowej z uwzględnieniem czasu trwania podróży,

  • limit za nocleg, a także

  • warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.

Jednocześnie przewidziano, że jeżeli kabina pojazdu spełnia określone warunki, odbieranie w niej odpoczynku przez kierowcę jest zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu. Minimalne warunki, jakie powinna spełniać kabina pojazdu wyposażona w miejsce do spania, będą sprecyzowane w rozporządzeniu. Przy jego wydawaniu minister będzie musiał uwzględnić:

  • wewnętrzne minimalne rozmiary przestrzeni do spania,

  • minimalne rozmiary leżanki i jej parametry techniczne,

  • dostępność złączy elektrycznych 12 V oraz punktów oświetlenia,

  • system wentylacji i ogrzewania, także podczas postoju z wyłączonym silnikiem.

Jeżeli te warunki zostaną spełnione, przewoźnik nie będzie musiał wypłacać kierowcy ryczałtu za nocleg.

Projekt nowelizacji znajduje się w konsultacjach społecznych. Termin zakończenia tych uzgodnień został określony na 30 grudnia 2015 r. Jeżeli nawet krótko po tym dniu projekt trafi do Sejmu, to i tak na wejście zmian w życie trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Przepisy dotyczące ryczałtów mają bowiem wejść w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania nowelizacji.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38111 )
Array ( [docId] => 38111 )

Array ( [docId] => 38111 )