Projekt zmian w ustawie o czasie pracy kierowców został opracowany w następstwie głośnej uchwały Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. Zgodnie z nią miejsce do spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia kierowcy bezpłatnego noclegu w transporcie międzynarodowym i przysługuje mu za to zwrot kosztów noclegu.
Będą wyczekiwane zmiany dotyczące ryczałtów za nocleg
Powstał projekt ustawy o czasie pracy kierowców, który reguluje korzystnie dla przewoźników kwestie wypłaty ryczałtów za nocleg. Nie będzie przysługiwał kierowcy, jeśli kabina pojazdu będzie odpowiednio wyposażona zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu.
Nowelizacja przepisów przewiduje upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym zostanie ustalony stały ryczałt na pokrycie kosztów podróży służbowej. Rozporządzenie ma określać przede wszystkim:
-
wysokość należności na pokrycie kosztów podróży służbowej z uwzględnieniem czasu trwania podróży,
-
limit za nocleg, a także
-
warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.
Jednocześnie przewidziano, że jeżeli kabina pojazdu spełnia określone warunki, odbieranie w niej odpoczynku przez kierowcę jest zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu. Minimalne warunki, jakie powinna spełniać kabina pojazdu wyposażona w miejsce do spania, będą sprecyzowane w rozporządzeniu. Przy jego wydawaniu minister będzie musiał uwzględnić:
-
wewnętrzne minimalne rozmiary przestrzeni do spania,
-
minimalne rozmiary leżanki i jej parametry techniczne,
-
dostępność złączy elektrycznych 12 V oraz punktów oświetlenia,
-
system wentylacji i ogrzewania, także podczas postoju z wyłączonym silnikiem.
Jeżeli te warunki zostaną spełnione, przewoźnik nie będzie musiał wypłacać kierowcy ryczałtu za nocleg.
Projekt nowelizacji znajduje się w konsultacjach społecznych. Termin zakończenia tych uzgodnień został określony na 30 grudnia 2015 r. Jeżeli nawet krótko po tym dniu projekt trafi do Sejmu, to i tak na wejście zmian w życie trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Przepisy dotyczące ryczałtów mają bowiem wejść w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania nowelizacji.
projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym – w konsultacjach społecznych.
Zobacz także:
Tagi: ryczałt, wynagrodzenie ryczałtowe
