Punktem wyjścia do rozstrzygnięcia problemu jest definicja podróży służbowej zawarta w obowiązujących przepisach prawa.
Ryczałt za noclegi na parkingach prywatnych
Na kształt ogólnego wynagrodzenia kierowcy duży wpływ mają wypłacane należności z tytułu podróży służbowych, tj. diety oraz ryczałty za nocleg. Odnosząc się do sprawy wypłaty ryczałtów za noclegi w trakcie odbywanej podróży służbowej, warto tę kwestię rozpatrzyć na przykładzie odbycia noclegów w kabinie pojazdu na prywatnych parkingach.
Przewóz drogowy – definicja
W ustawie o czasie pracy kierowców jest nią każdy przewóz drogowy oraz wyjazd w celu realizacji przewozu drogowego poza miejscowość siedziby pracodawcy oraz inne miejsce prowadzenia działalności. W zakresie definicji przewozu drogowego, ustawa odsyła do europejskiego rozporządzenia WE 561/2006. Zgodnie z art. 4 rozporządzenia przewóz drogowy oznacza każdą podróż odbywaną w całości lub części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używanym do przewozu osób lub rzeczy. W myśl przepisów ustawy o drogach publicznych, parkingi prywatne nie są częścią pasa drogowego. Na tej podstawie można wyinterpretować, że czas spędzony na parkingu prywatnym nie będzie zaliczany do czasu podróży służbowej. A zatem konsekwentnie nie ma obowiązku wypłaty ryczałtu za nocleg spędzony na parkingu prywatnym.
Taka interpretacja może być jednak uznana za zbyt zawężoną w odniesieniu do czasu trwania podróży służbowej kierowcy, związanej z wykonywaniem przewozu drogowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku realizowania jednego przewozu, przykładowo przez kilka kolejnych dni, kilkakrotnie należałoby albo przerywać czas trwania delegacji, albo jeden przewóz drogowy rozliczać na podstawie kilku delegacji. W mojej ocenie podróż służbową dla wykonania jednego przewozu na określonej trasie należy rozliczyć w całości, a czas trwania delegacji służbowej liczyć od momentu wyjazdu ze wskazanego miejsca do momentu powrotu, po wykonaniu zadania (w przypadku podróży zagranicznej oddzielnie rozliczane są odcinki krajowe i zagraniczne).
Postój na parkingu a czas pracy
Jak stanowią przepisy rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej stosowane do rozliczania delegacji służbowych także przez pracodawców w sektorze prywatnym, czas podróży zagranicznej w przypadku odbywania jej środkami komunikacji lądowej liczy się od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju.
Należy też zwrócić uwagę, że jeśli podróż służbową kierowcy ograniczylibyśmy wyłącznie do czasu pobytu na drogach publicznych, to z czasu delegacji należałoby wyłączyć przykładowo pobyt w miejscu rozładunku/załadunku, a także czas pobytu w hotelu opłacanym przez pracodawcę w ramach poleconego wyjazdu służbowego.
ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.),
art. 4 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającym rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 382/85 (Dz.Urz. UE l.102 z 11 kwietnia 2006 r.).
Zobacz także:
Tagi: ryczałt, odpoczynek kierowcy
