Czy można zabrać prawo jazdy gdy kierowca kwestionuje pomiar?

Data: 23-05-2023 r.

Wynikający z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami obowiązek wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy istnieje tylko wtedy, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Trzeba jednak pamiętać, że starosta nie może wydać takiej decyzji jedynie w oparciu o przekazaną mu przez Policję informację, jeśli sam kierujący kwestionuje fakt popełnienie wykroczenia. 

Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy, jeśli kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Przepis ten znany jest wielu kierowcom, którzy przez trzy miesiące byli zmuszeni do korzystania z komunikacji miejskiej. Niewątpliwie najbardziej dotkliwy dla tych osób, którzy kierowcami są zawodowo. 

Regulacja stała się także przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który który w wyroku z 13 grudnia 2022 r. (sygn. K 4/21) orzekł, że informacja przekazana przez organ kontroli ruchu drogowego jest jedynie informacją o ujawnieniu czynu, a zasady demokratycznego państwa i bezpieczeństwa prawnego wymagają minimalnego standardu postępowania dowodowego przed organem administracyjnym, a strona powinna mieć możliwość zakwestionowania stwierdzenia naruszenia prawa. 

Ważne: Jeśli strona kwestionuje fakt popełnienia naruszenia prawa, wszelkie związane z tym wątpliwości powinny być wyjaśnione zanim jeszcze zostanie na tę stronę nałożona sankcja. 

Jeśli więc informacja przekazana staroście wskazuje np. że kierujący poruszał się z prędkością 103 km/h to nie można mówić o faktycznej rzeczywistej prędkości, ponieważ nie jest w tym przypadku uwzględniony błąd pomiaru. A zgodnie z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 17 lutego 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych, błąd pomiaru urządzeń pomiarowych wynosi +/- 3% wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h. Zmierzona prędkość mogła więc wynosić 100 albo 106 km/h - a tym samym brak jednoznacznej pewności, bo przekroczenie mogło wynosić 50 km/h ale mogło także wynosić 56 km/h. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Łd 705/22, wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43000 )
Array ( [docId] => 43000 )