Mandaty od straży miejskiej nieważne

Data: 07-08-2013 r.

Straż miejska nie może wystawiać mandatów na podstawie monitoringu miejskiego. Zdjęcia lub filmy mogą być jednak dowodem dla policji na popełnienie wykroczenia. Jeżeli za rok zdjęcie zrobi fotoradar, który nie jest żółty, będzie można je wyrzucić do kosza.

Według Prokuratury Generalnej straże gminne i miejskie nie mogą wystawiać mandatów na podstawie zdjęć lub filmów wykonanych przez stacjonarne fotoradary. Zapis obrazu z miejskiego monitoringu może stanowić jedynie dowód w sprawach o wykroczenia.

Ponadto prokuratura uważa, że na tej podstawie strażnicy miejscy i gminni nie mogą być oskarżycielami w tych sprawach. Nie mają nawet prawa prowadzić postępowań sprawdzających. Jednak popełniający wykroczenia nie mogą czuć się zupełnie bezpiecznie, ponieważ strażnicy powinni przekazywać te dowody policji mającej uprawnienia do karania za wykroczenia ujawnione fotoradarem.

Tymczasem wójt gminy Pniewy, gdzie stoją takie urządzenia, nie zgadza się z tym stanowiskiem i zapowiada, że zdjęcia nadal będą robione a kierowcy karani. Pniewy to jedyna gmina w regionie radomskim, która dysponuje trzema fotoradarami. Jeden z nich, mobilny ustawiany jest tam, gdzie aktualnie zachodzi taka potrzeba, np. przy głównej drodze numer 50 oraz w pobliżu szkół. Dyrektorzy sami proszą, by robić tam zdjęcia, ponieważ to skutecznie dyscyplinuje piratów drogowych.

Kolejne dwa fotoradary, umocowane w masztach, stanęły po dwóch stronach drogi nr 50 na skrzyżowaniu obok ośrodków zdrowia, urzędu gminy, apteki oraz sklepów. Urządzenia zaczęły działać w październiku 2012 roku, gmina zainwestowała w nie łącznie około 500 tysięcy zł. Wójt nie zdradza, ile fotoradary wykonały do tej pory zdjęć, ani ile pieniędzy pozyskała gmina z tytułu karania na tej podstawie kierowców. Podkreśla, że chodzi mu o bezpieczeństwo mieszkańców.

Prokuratura Generalna uznaje, że straż miejska nie może karać mandatami kierowców na podstawie zdjęć wykonywanych przez stacjonarne fotoradary. A kierowcom, którzy dostaną takie zdjęcia radzi, by decydowali się na rozstrzygnięcie sporu w sądzie.


Źródło
: regiomoto.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32178 )
Array ( [docId] => 32178 )

Array ( [docId] => 32178 )