Nadzór nad korzystaniem z samochodów firmowych

Data: 06-09-2013 r.

Niewłaściwa eksploatacja służbowej floty może dużo kosztować przedsiębiorstwo. Odpowiednie sformułowanie warunków korzystania z samochodów firmowych pomoże zdyscyplinować pracowników i obniżyć wydatki.

Dobrze skonstruowana polityka samochodowa i umowa wynajmu długoterminowego nie wystarczą, jeśli sposób oraz intensywność korzystania z pojazdów firmowych nie będą kontrolowane. Niewłaściwe lub nadmierne użytkowanie pojazdów może powodować:

 • zły stan techniczny,
 • zniszczenie powierzchni lakierniczej i wnętrza pojazdu,
 • nadmierny przebieg.

Zły stan techniczny

Kierowca powinien mieć obowiązek dbania o pojazd służbowy. Można to wyegzekwować za pomocą zapisów polityki samochodowej. Należy wymagać, aby kierowcy odwiedzali serwisy w celu napraw i przeglądów okresowych. Często zdarza się, że kierowca zaniedbuje przeprowadzanie przeglądów okresowych, co doprowadza do odmowy naprawy gwarancyjnej i skutkuje poniesieniem wysokich kosztów przez firmę.

Można tego uniknąć, jeżeli przeprowadzi się szkolenia na temat obowiązków wynikających z korzystania z samochodów firmowych. Jeśli zdarzą się osoby, które nie będą chciały dbać o powierzone im auta, należy konsekwentnie egzekwować od nich rekompensatę zaistniałych strat.

Zniszczenie lakieru i wnętrza pojazdu

Tego typu defekty zwiększają koszty związane z przywróceniem samochodu do dobrego stanu po okresie wynajmu lub zmniejszają wartość auta, jaką można byłoby uzyskać przy sprzedaży. Dlatego należy wymagać, żeby każde uszkodzenie pojazdu było zgłaszane i usuwane. Wówczas, podpierając się polityką samochodową, będziemy mogli obciążyć kierowców uzasadnionymi kosztami.

Idealna sytuacja to taka, kiedy w przekazaniu pojazdu uczestniczą menedżer floty lub osoba przez niego wyznaczona. Gdy jest to duża flota operująca na terenie kraju nie zawsze jest to możliwe. Wtedy zarządzający powinien wyznaczyć osobę, która będzie uczestniczyła w przekazaniu samochodu i będzie za to odpowiedzialna. Mając wiedzę o uszkodzeniach, można zorganizować naprawę, a odpowiedzialnego za ich powstanie pracownika obciążyć kosztami. W ten sposób zadbamy, aby samochód przed przekazaniem kolejnej osobie był naprawiony. Wtedy jest większa szansa, że nowy kierowca będzie bardziej szanował auto, które otrzymał w nienagannym stanie. Gdy menedżer wie o uszkodzeniach pojazdów przed zdaniem ich po zakończeniu leasingu, może podjąć działania, które zredukują wydatki. Można to uzyskać, stosując technologie smart, czyli inteligentnych drobnych napraw i maskowania uszkodzeń. Maskując wypalenie w tapicerce za pomocą tej metody, zapłacimy np. 100 zł, zamiast 400 zł za wymianę poszycia siedziska czy oparcia.

Nadmierny przebieg

Samochody służbowe są użytkowane nie tylko w celach biznesowych, ale również prywatnych. Przeważnie pracownik zobowiązany jest wtedy tylko do ponoszenia kosztów paliwa. Jednak jest to pułapka, ponieważ kosztem dodatkowych kilometrów nie jest wyłącznie paliwo. Jeśli w dokumencie flotowym nie zawrzemy kosztów związanych z korzystaniem z pojazdu w czasie prywatnym, możemy mieć niemiłą niespodziankę, kiedy przyjdzie renegocjować kontrakt leasingowy lub zapłacić za kilometry powyżej zakontraktowanego przebiegu. Firma wynajmu długoterminowego zrekompensuje sobie wyższe koszty utrzymania pojazdu w trakcie umowy oraz większą utratę wartości samochodu niż zakładała. Istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkód komunikacyjnych.

Jeśli zarządzający pozwala na to, żeby auto mogło być wykorzystywane do celów prywatnych, musi wprowadzić pewne zarządzenia w polityce samochodowej. Warto, by określił miesięczny przebieg, który jest niezbędny do wykonania obowiązków służbowych, dla każdego pracownika. Może być inny dla podwładnych poruszających się po różnych obszarach. Następnie dobrze jest określić przebieg prywatny, na który menedżer się zgadza i w obrębie którego pracownik będzie ponosił jedynie koszty paliwa. Kolejnym krokiem powinno być zdefiniowanie kosztów, które będzie ponosił kierowca po wygenerowaniu większego przebiegu niż ten, na który zgodziła się firma. Pracownik powinien być obciążany kosztami zryczałtowanymi za każdy dodatkowy kilometr.

Takie działanie ograniczy częste jazdy prywatne, które wynikają z braku ograniczeń kosztowych. Ponadto pozwoli uzyskać firmie zwrot części wydatków, jeśli kierowca będzie jeździł w celach prywatnych. Z uzyskanej w ten sposób sumy pieniędzy dobrze jest stworzyć fundusz, z którego będą rekompensowane koszty nadkilometrów, dodatkowych przeglądów itp. Wprowadzenie tego typu zasad nie jest łatwe. Trzeba znać przebieg służbowy niezbędny do wykonywania obowiązków. Często trudno jest określić przebieg lub bywa on zmienny w miesiącach. W związku z tym pomocne są systemy GPS w samochodach. Innym sposobem może być zainstalowanie w samochodzie przełącznika, który będzie rejestrował wszystkie przebiegi.

Bartłomiej Wiśniewski, car fleet and telecommunication department manager Provident Polska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 32189 )
Array ( [docId] => 32189 )

Array ( [docId] => 32189 )