Nie będzie podwójnych kar za złe parkowanie

Data: 29-01-2014 r.

14 lutego 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowych. Oznacza to, że nie będzie już możliwości nałożenia podwójnej kary na kierowcę, który nie zapłacił za postój auta w strefie płatnego parkowania.

Do tej pory kierowcy zostawiający samochody w strefach płatnego parkowania byli narażeni na podwójną karę: jedną w postaci sankcji administracyjnej za brak biletu parkingowego, a drugą w postaci grzywny za wykroczenie nakładanej przez policję lub straż miejską.

Dnia 14 lutego 2014 r. wchodzą w życie dwa znowelizowane rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które mają takiemu postępowaniu zapobiec. Mowa tu o rozporządzeniach: w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Kluczową zmianą w przepisach jest zmodyfikowanie znaczenia oraz zakresu obowiązywania znaku D-44 „strefa parkowania” – został on pozbawiony funkcji zakazującej przez usunięcie przepisu zabraniającego postoju pojazdu bez wniesienia opłaty. Dzięki temu nie będzie możliwości jednoczesnego nakładania sankcji administracyjnej i grzywny za wykroczenie.

Przepisy rozporządzenia wprowadzają również zmianę nazw znaków D-44 „strefa parkowania” na „strefa płatnego parkowania” oraz D-45 "koniec strefy parkowania” na „koniec strefy płatnego parkowania”. Ponadto obowiązywanie znaków ograniczono do „pojazdów samochodowych” (poprzednio „pojazdów)”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33629 )
Array ( [docId] => 33629 )

Array ( [docId] => 33629 )