Niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym jako kierowca

Data: 09-02-2016 r.

W powszechnym odbiorze osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy powinna cechować się dobrym zdrowiem oraz pełną sprawnością niezbędną do wykonywania tego rodzaju pracy. Czy zatem osoba niepełnosprawna w stopniu nawet umiarkowanym nie może być zatrudniona w charakterze kierowcy?

Pracodawca, poszukując pracowników powinien liczyć się z sytuacją, że do roli kandydata do pracy zgłosi się osoba legitymująca się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, potwierdzonym właściwym orzeczeniem. Do tej grupy zaliczają się osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej.

Należy pamiętać, że fakt zaliczenia do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności danej osoby nie stanowi okoliczności wyłączającej możliwość jej zatrudnienia u pracodawcy, który nie zapewnia warunków pracy chronionej – w przypadku gdy stanowisko pracy zostanie przez pracodawcę przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. O przystosowanym stanowisku pracy można mówić w przypadku gdy jest ono odpowiednio oprzyrządowane i dostosowane do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Warto przypomnieć, że nie ma już obowiązku uzyskania przez pracodawcę opinii inspektora pracy w zakresie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika.

Osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przyjmowana do pracy, podobnie jak każdy inny pracownik, musi przejść profilaktyczne badania lekarskie. W przypadku osób niepełnosprawnych zgoda lekarza medycyny pracy na pracę na stanowisku pracy i w warunkach pracy określonych w skierowaniu na badania lekarskie jest niezmiernie istotna. Jeżeli wyniki badań profilaktycznych wykażą brak przeciwwskazań do pracy osoby niepełnosprawnej w roli kierowcy, wówczas pracodawca może podjąć decyzję o formalnym zatrudnieniu pracownika.

Zatrudniając osobę niepełnosprawną – w tym w stopniu umiarkowanym – należy pamiętać, że w stosunku do tej kategorii pracowników obowiązują szczególne przepisy dotyczące czasu pracy. Normy czasu pracy wynikające zarówno z kp, jak i ustawy o czasie pracy kierowców nie odnoszą się bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Należy w tej kwestii odwołać się do postanowień ustawy o rehabilitacji.

Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 38567 )
Array ( [docId] => 38567 )

Array ( [docId] => 38567 )