NIK ocenia kompetencje drogówki

Data: 22-01-2014 r.

Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport z przeprowadzonej kontroli w sprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Według badań Izby, prawie 40% policjantów tzw. drogówki nie przeszło specjalistycznych szkoleń.

O wynikach badań poinformował prezes NIK – Krzysztof Kwiatkowski. Kontrola wykazała, że w służbie drogowej zatrudnionych jest prawie 40% funkcjonariuszy, którzy nie przeszli specjalistycznego szkolenia. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że już sama kontrola przyniosła dużą poprawę w tej kwestii. W trakcie jej trwania bowiem policja podjęła stosowne kroki, by uzupełnić braki w kwalifikacjach funkcjonariuszy.

Raport skomentował rzecznik Komendy Głównej Policji, insp. Mariusz Sokołowski. Jego zdaniem tak duży procent nieprzeszkolonych funkcjonariuszy wynika z tego, iż nabór do policji wciąż trwa. A grupą nieprzeszkoloną są zazwyczaj nowi pracownicy, którzy nie zdążyli jeszcze przejść wszystkich kursów. Zaznaczył jednak, że ci policjanci mimo wszystko mogą prowadzić kontrole na drodze, ponieważ wiedzę specjalistyczną otrzymują już na kursach podstawowych.

Niepokojące są również wyniki kontroli dotyczące sprawców wypadków drogowych w Polsce. Ustalono, że 35% procent z nich to młodzi kierowcy, którzy dopiero co otrzymali prawo jazdy. Kwiatkowski zapowiedział, że jeszcze w tym roku NIK skontroluje sposób szkolenia młodych kierowców, by ustalić czy nie ma w tej kwestii uchybień.

Raport z przeprowadzonej kontroli w sprawie bezpieczeństwa drogowego nie jest jeszcze opublikowany. Zostanie podany do wiadomości publicznej w luty tego roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33628 )
Array ( [docId] => 33628 )