Norwegia − surowe kary za brak opłaty drogowej

Autor: Izabela Kunowska
Data: 05-12-2014 r.

Norwegia chce wprowadzić zaostrzone przepisy i wysokie kary za nieuiszczenie opłaty drogowej dla kierowców samochodów ciężarowych z zagranicy. Kontrole uiszczania opłat będą częściej przeprowadzane. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Kierowcy ciężarówek będą musieli mieć przy sobie bombrikke, czyli przepustkę pozwalającą na przejazd odcinkami norweskich autostrad. Minister transportu zapowiedział, że po wejściu w życie nowych przepisów kontrole uiszczania opłat drogowych przez zagranicznych kierowców będą przeprowadzane na terenie całego kraju.

Na stacjach granicznych i bramkach drogowych skanery sprawdzą, czy pojazd ma ważną przepustkę. Jeśli okaże się, że opłata nie została wniesiona, system komputerowy sfotografuje tablice auta.

Przy najbliższej kontroli drogowej okazji oznaczone przez system samochody zostaną zatrzymane przez przedstawicieli Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg). Wówczas kierowca będzie zobowiązany zapłacić zaległą opłatę i dodatkową grzywnę w wysokości 8.000 koron. Funkcjonariusze będą mogli użyć nawet blokady kół, aby uniemożliwić ucieczkę i dalszą jazdę bez opłat.

Samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 t i długości do 6 m są objęte obowiązkową opłatą za poruszanie się po norweskich drogach. Jednak okazuje się, że bardzo często zagraniczni przewoźnicy nie płacą za przejazd, przez co budżet Norwegii ponosi duże straty.

Obecnie jeśli kierowca nie zarejestruje się w systemie ani nie opłaci przejazdu na miejscu, to jego firma dostanie w przeciągu sześciu miesięcy fakturę wystawioną przez Euro Parking Collection (EPC). Jeśli jej nie zapłaci w wyznaczonym terminie, otrzyma przypomnienie oraz grzywnę wynoszącą 300 koron norweskich.

Źródło:

mojanorwegia.pl, nerwegofil.pl, autopass.no

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36156 )
Array ( [docId] => 36156 )

Array ( [docId] => 36156 )