Nowe wymogi dotyczące opon zimowych w Norwegii

Data: 20-11-2013 r.

Od 15 listopada 2013 r. w całej Norwegii obowiązują nowe przepisy dotyczące używania opon zimowych i łańcuchów przez pojazdy o DMC przekraczającej 3,5 t. Regulacje te dotyczą również autobusów i autokarów.

Zgodnie ze zmianami, wszystkie pojazdy, których masa całkowita przekracza 3,5 t (ciężarówki, autobusy oraz autokary) muszą od 15 listopada do 31 marca być wyposażone w opony zimowe. W niektórych rejonach Norwegii (okręgach Nordland, Troms i Finnmark) wymóg ten obowiązuje od 15 października do 30 kwietnia. Ustawodawca określił, że można używać opon zimowych oznaczonych kodami:

  • M+S,
  • MS,
  • M&S,
  • M-S,
  • „mud and snow” (błoto i śnieg),
  • 3PMSF,

bądź oznaczonych symbolem „3 peak mountain snowflake” lub wyposażonych w kolce.

Została określona też wymagana głębokość rzeźby bieżnika. W wymaganym okresie bieżniki opon w pojazdach o DMC przekraczającej 3,5 tony muszą mieć głębokość 5 mm. Poza sezonem zimowym wynosi ona 1,6 mm. Za prowadzenie pojazdu o niedostatecznej głębokości rzeźby bieżnika przewidziano mandat w wysokości 750 NOK (ok. 93 EUR/400 PLN) od opony.

Nowe przepisy określają też zasady korzystania z łańcuchów i opon z kolcami. W sezonie zimowym ciężarówki muszą być zawsze wyposażone w łańcuchy, niezależnie od warunków panujących na drodze. Pojazd musi mieć ze sobą przynajmniej trzy łańcuchy: jeden dopasowany do kół przednich i dwa dopasowane do kół napędowych.

Źródło: Continental.pl

Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32203 )
Array ( [docId] => 32203 )

Array ( [docId] => 32203 )