Obowiązek jeżdżenia na oponach zimowych

Data: 03-11-2013 r.

Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce wprowadzić obowiązek jeżdżenia na oponach zimowych. Przepisy mają zobligować kierowców do jazdy na oponach zimowych w ściśle wyznaczonym okresie roku.

Nowe regulacje zakładają, że samochody będą musiały jeździć na oponach zimowych od 1 listopada do 31 marca. Jednak pogoda nie zawsze idealnie współgra z kalendarzem i sztywne terminy zmiany opon narażałyby kierowców na ich szybsze zużycie. Dla porównania w Niemczech kierowcy muszą zmieniać opony w zależności od panujących na drodze warunków atmosferycznych. U nas znaczna część kierowców decyduje się na zmianę opon, dopiero gdy temperatura na stałe spadnie poniżej 10°C. Dodatkowym problemem mogłyby być jeszcze większe niż obecnie kolejki oczekujących w zakładach wymieniających opony. W związku z tym poselski pomysł wzbudza pewne wątpliwości.


Przepisy przewidują również karę za brak opon zimowych w wyznaczonym okresie. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł oraz stratą dowodu rejestracyjnego. Ponadto kierowcy nie stosujący się do zaleceń będą kierowani na obowiązkowe badania techniczne, podczas których zostanie sprawdzone, czy mają zimowe opony.

Nowe przepisy przyniosłyby dodatkowe zyski dla branży oponiarskiej. Większe zużycie opon zimowych oznaczałoby potrzebę częstszego zakupu nowych kompletów, co przełożyłoby się na spore kwoty w skali całego kraju. Przepis nakazujący stosowanie opon zimowych obowiązuje już kierowców w Finlandii, Szwecji, Estonii, Austrii, Niemczech, na Łotwie, Litwie i Czechach.


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32201 )
Array ( [docId] => 32201 )