Ułatwienia dla zdających na prawo jazdy

Data: 30-10-2013 r.

Szykują się ułatwienia dla kandydatów na prawo jazdy. Projekt zmian zakłada, że pytania egzaminacyjne będą zatwierdzane przez ministra transportu. Ponadto we wszystkich WORD-ach będzie stosowany jeden system informatyczny do egzaminowania.

Sejm zajmie się bałaganem, który cały czas trwa w egzaminowaniu na prawo jazdy. Obecnie rozpatruje projekt w ustawie o kierujących pojazdami, który przewiduje spore ułatwienia dla kursantów na prawo jazdy.

Pytania do testów na prawo jazdy będą opracowywane przez firmy zewnętrzne i osoby prywatne. Każde z pytań zostanie zweryfikowane, a następnie zatwierdzone przez komisję powołaną przez ministerstwo transportu. W dalszej kolejności komisja będzie przedstawiać ministrowi do zatwierdzenia scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych

Ułatwienie dla tych, co nie zdali

Ani ministerstwo transportu ani WORD-y nie podadzą treści pytań do informacji publicznej. Jednak będą mogły to zrobić podmioty, które zgłosiły je do katalogu zatwierdzonego następnie przez ministra.

WORD-y i ministerstwo transportu będą mogły udostępnić pytania tylko na wniosek osoby, która nie zdała egzaminu teoretycznego. Taka osoba będzie miała prawo wglądu do pytań, na które udzieliła błędnej odpowiedzi. Dodatkowo otrzyma informację, która odpowiedź jest prawidłowa.

Egzamin na niższe kategorie

W projekcie doprecyzowano również przepisy umożliwiające przystąpienie osobom, które ukończyły kurs na wyższe kategorie prawa jazdy, do egzaminu państwowego na niższe kategorie.

Osoby, które ukończyły kurs w zakresie prawa jazdy kategorii:

  • A1 – będą uprawnione do zdawania egzaminu na kategorię AM,
  • A2 – będą uprawnione do zdawania egzaminu na kategorię A1 lub AM,
  • B, B+E, C, C+E, D lub D+E – będą uprawnione do zdawania egzaminu na kategorie B1, C1, C1+E, D1, D1+E oraz AM.


Michał Petranik
, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego, starszy asystent sędziego w WSA w Warszawie


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32199 )
Array ( [docId] => 32199 )