Kod 69 w prawie jazdy

Data: 30-10-2015 r.

Komisja Europejska wprowadziła kod 69, który ma widnieć w prawach jazdy osób mających obowiązek prowadzenia samochodu z zamontowaną blokadą alkoholową. Oznaczenie to pojawi się w rubryce nr 12 prawa jazdy i będzie dotyczyło wszystkich kategorii uprawnień.

Kierowca, który otrzymał sądowy zakaz prowadzenia samochodu, ponieważ jechał w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu), może skrócić ten czas o połowę. Jeśli sąd orzekł bezterminowy zakaz jazdy, to może wsiąść za kółko po 10 latach. Jednak warunkiem jest, że zainstaluje w aucie blokadę alkoholową, czyli tzw. alkolock.

Dzięki temu urządzeniu samochód nie ruszy, jeżeli wykryje w wydychanym przez kierowcę powietrzu zawartość alkoholu o wartości 0,2 promila lub więcej. Blokada alkoholowa wymaga na początku kalibracji i będzie sprawdzana przy każdym badaniu technicznym samochodu.W czasie kontroli policjanci sprawdzą, czy blokada jest sprawna, a kierowca ma dokumenty legalizacyjne urządzenia.Najpierw kod 69 miał pojawić się w prawach jazdy już 15 maja 2015 r., jednak stanie się to dopiero przed końcem roku.

Wprowadzenie blokady alkoholowej wiąże się jednak z koniecznością ujednolicenia oznaczeń oraz stworzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Niedawno do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury trafił projekt rozporządzenia regulujący ustalenie dotyczące nowego wzoru prawa jazdy. Nie oznacza to konieczności powszechnej wymiany praw jazdy. Dokumenty będą wymieniane na nowe w przypadku utraty ważności.

Elżbieta Jurewicz, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37957 )
Array ( [docId] => 37957 )

Array ( [docId] => 37957 )