Sprawdzanie dokumentów zagranicznych pasażerów przez kierowcę

Data: 18-08-2013 r.

Kierowca musi sprawdzić, czy zagraniczny pasażer ma dokument podróży uprawniający do przekroczenia granicy. Jeżeli tego nie zrobi, przewoźnik zostanie bezwzględnie ukarany. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (VI SA/Wa 395/13).

Straż Graniczna 1 lipca 2013 r. skontrolowała pasażerów autokaru jadącego z Lwowa do Krakowa. Okazało się, że jedna z pasażerek (cudzoziemka) posiada dokument podróży ważny dopiero od 23 lipca. Uznano więc, że cudzoziemka nie ma ważnego na dzień przekroczenia granicy dokumentu i skierowano do wojewody wniosek o ukaraniu przewoźnika. Wojewoda nałożył na przewoźnika grzywnę wynoszącą 3.000 euro.

Przewoźnik odpowiada za pasażerów

Zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach przewoźnik wykonujący regularne międzynarodowe przewozy osób (z wyjątkiem ruchu przygranicznego) musi upewnić się, że cudzoziemiec zamierzający wjechać do Polski ma ważny dokument podróży uprawniający do przekroczenia granicy.

Jeśli przewoźnik tego nie dopilnował, dostanie karę w wysokości od 3.000 do 5.000 euro za każdą osobę. Skoro Straż Graniczna wykryła brak ważności wizy pasażerki, oznacza to, że kierowca nie sprawdził dokumentów pasażerów lub zrobił to niedbale.

Kara jest nieunikniona

Przewoźnik złożył skargę do sądu. Stwierdził, że przewoźnicy wcale nie muszą weryfikować uprawnień pasażerów do przekroczenia granicy. Ponadto podkreślił, że nie przesłuchano ani cudzoziemki, ani kierowcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

c.d. Teraz od dn.23.07.b.r. strona Białoruska wprowadza to samo jeszcze tym bardziej rygorystycznie.Jeden dyktator od drugiego bierze głupi przykład.Na stronie Białoruskiej za pasażera bez ważnego dokumentu odpowiada kierowca płacąc 300euro kary.Przewożnik i kierowca odpowiada za pasażera bezpieczeństwo i za dowiezienie go wraz z bagażem od przystanku do przystanku jak opiewa bilet.Wjeżdżając na Litwę za brak ważnego dokumentu na przekroczenie granicy odpowiada sam pasażer.Tą ustawę należy skierować i zaskarżyć do trybunału w Strasburgu

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

To jest absurdalna ustawa nakazująca kierowcom autobusów przewożących pasażerów z za wschodniej granicy do Polski.Przewożnik kolejowy tego obowiązku nie ma.Z jakiej to racji kierowcy autobusów mają obowiązek wykonywać pracę za służby graniczne.Nie raz sami Funkcjonariusze nie znają od razu czy dany dokument jest ważny.Dzwonią do przełożonych w celu upewnienia się.Dlaczego nasz polski parlament taką ustawę uchwalił a prezydent podpisał.W tym przypadku jest to dążenie do rozłożenia autobusowych przewożników na łopatki.Za niedopatrzenie się tego grożą wysokie kary pieniężne.Dlatego nikt z polskich przewozików nie chce za wschodnią granic jeździć

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 32180 )
Array ( [docId] => 32180 )

Array ( [docId] => 32180 )