Surowsze kary dla drogowych przestępców

Autor: Adam Hrycak
Data: 27-07-2016 r.

Minister sprawiedliwości zgłosił projekt zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje znaczne zaostrzenie kar dla osób popełniających wykroczenia drogowe. Sprawdź, kto będzie musiał szczególnie uważać, gdy nowelizacja wejdzie w życie.

Kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub odurzony narkotykami spowodował śmiertelny wypadek (albo ciężkie uszkodzenie ciała), będzie skazywany na co najmniej dwa lata więzienia. Kara nie będzie już zawieszana. Obecnie dolna granica kary za takie przestępstwo wynosi dziewięć miesięcy, przez co wyroki kary w są zawieszane.

Zignorowanie kontroli to przestępstwo

Zaostrzenie obejmie również sytuacje, w których kierowca nie zatrzyma się do kontroli drogowej. Nie będzie to już wykroczenie, lecz przestępstwo. Kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo dawania z radiowozu sygnału świetlnego oraz dźwiękowego, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia.

Ponadto sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Obecnie niezatrzymanie do kontroli stanowi wykroczenie, które nawet w skrajnych przypadkach zagrożone jest grzywną i karą aresztu do 30 dni.

Surowiej będą traktowani recydywiści

Jeżeli kierowca wsiądzie za kółko po tym jak odebrano mu prawo jazdy (również decyzją starosty lub prezydenta miasta za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym), będzie skazywany na minimum dwa lata więzienia.

Poza tym sąd orzeknie wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Jeśli kierowca złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Obecnie kara za taki czyn wynosi maksymalnie 3 lata.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39270 )
Array ( [docId] => 39270 )

Array ( [docId] => 39270 )