Szybsza wypłata odszkodowania z ubezpieczenia OC

Autor: Izabela Kunowska
Data: 12-07-2014 r.

Pokrzywdzony w wypadku będzie mógł zgłosić szkodę w swoim zakładzie ubezpieczeń, a nie w zakładzie sprawcy. Dzięki temu uzyskiwanie odszkodowań z OC będzie szybsze. Niektóre zakłady ubezpieczeń już oferują taką usługę.

Zakłady ubezpieczeń będą rozliczały szkodę między sobą, bez udziału poszkodowanego. Wewnętrzne rozliczanie nie będzie przekładało się w żaden sposób na wysokość odszkodowania dla klienta. Takie rozwiązanie zaproponowała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

Nowy model będzie opierał się na systemie rozliczeń ryczałtowych BLS, obowiązującym już w niektórych krajach europejskich, np. w Belgii. Polega to na tym, że ubezpieczyciele rozliczają się między sobą na podstawie ustalonych kwot, a nie za każdym razem po rzeczywistych kosztach szkody.

Systemem BLS zostaną objęte tylko uszkodzenia pojazdu, nie będzie to dotyczyło szkód osobowych. Jako pierwsze powszechną usługę bezpośrednich likwidacji szkód wprowadziło PZU w kwietniu 2014 roku. Następnie w maju taką usługę zaoferowało UNIQA TU. Bezpośrednią likwidację szkód, ale jeszcze nie powszechną (ze względu na pobierane dodatkowe opłaty oraz limit wysokości szkody) zaoferowały wcześniej InterRisk i TUiR Warta. Reszta branży chce zaczekać z wprowadzeniem usługi do czasu zakończenia prac w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Do tej pory szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych były zgłaszane w zakładzie ubezpieczeń sprawcy. Wysokość straty wyceniał rzeczoznawca związany z tą firmą i na podstawie wyceny ubezpieczyciel sprawcy wypłacał odszkodowanie.

Źródło:

Newseria.

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35324 )
Array ( [docId] => 35324 )

Array ( [docId] => 35324 )