Przewóz większej liczby pasażerów – utrata prawa jazdy

Autor: Adam Hrycak
Data: 11-06-2014 r.

Jeśli kierowca będzie przewoził większą liczbę pasażerów niż zezwala na to dowód rejestracyjny, może bezpowrotnie stracić prawo jazdy. Taki może być finał zmian jakie planuje wprowadzić ministerstwo spraw wewnętrznych.

Za zaostrzeniem przepisów przemawia w ocenie MSW tragiczny bilans wypadków, które miały miejsce w ostatnim czasie właśnie z udziałem pojazdów, w których znajdowało się więcej osób niż powinno. Ponadto statystyki policyjne wskazują, że w ubiegłym roku blisko 5 tysięcy kierowców przewoziło więcej pasażerów niż zezwalał na to dowód rejestracyjny.

Jeżeli kierowca zostanie przyłapany po raz pierwszy na przewożeniu większej liczby pasażerów niż to dopuszcza dowód rejestracyjny, wówczas czasowo utraci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Gdy w tym czasie siądzie za kółko, okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do sześciu miesięcy, nawet jeśli w czasie jazdy nie popełnił żadnego wykroczenia. W przypadku, gdy kierowca zostanie ponownie przyłapany na przewożeniu za dużej liczby pasażerów, uprawnienia do kierowania zostaną mu cofnięte.

Projekt zmian przewiduje, że tak drastyczne kary nie będą nakładane za każdą osobę przewożoną ponad stan. W przypadku samochodów osobowych i ciężarowych prawo jazdy będzie zatrzymywane dopiero za przewożenie dwóch osób więcej, niż to wynika z dowodu rejestracyjnego. W przypadku autobusu granicę skutkującą zatrzymaniem prawa jazdy ustalono na pięć osób. Zaostrzenie przepisów ma jednak nie obejmować autobusów komunikacji miejskiej wyposażonych w miejsca stojące, ponieważ ich kierowcy nie mają realnej możliwości kontrolowania liczby przewożonych pasażerów.

Zgodnie z obecnie obowiązującym taryfikatorem mandatów za przewóz osób pojazdem w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym nakładane są następujące mandaty:

  • 1 osoba (100 zł, 1 punkt karny)
  • 2 osoby (200 zł, 2 punkty)
  • 3 osoby (300 zł, 3 punkty)
  • 4 osoby (400 zł, 5 punktów)
  • 5 osób (500 zł, 5 punktów)
  • 6 osób (500 zł, 6 punktów)
  • 7 osób (500 zł, 7 punktów)
  • 8 osób (500 zł, 8 punktów)
  • 9 osób (500 zł, 9 punktów)
  • 10 osób i więcej (500 zł, 10 punktów)
Źródło:

etap legislacyjny - projekt w trakcie konsultacji

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35057 )
Array ( [docId] => 35057 )

Array ( [docId] => 35057 )