Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Data: 04-09-2013 r.

Do 23 września 2013 r. powstanie konsorcjum, które zajmie się obsługą procesu egzaminowania na prawo jazdy w całym kraju. Chodzi o to, żeby egzamin wszędzie przebiegał jednakowo. Ułatwieniem ma być jeden system i jedna baza pytań.

W skład konsorcjum wejdzie Instytut Transportu Drogowego i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Instytucje zaprezentowały właśnie podsekretarzowi stanu ministerstwa transportu plan ujednolicenia systemu oraz bazy pytań egzaminacyjnych we wszystkich ośrodkach ruchu drogowego. W najbliższych dniach PWPW i ITS uzgodnią harmonogram migracji Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z systemu dotychczas utrzymywanego przez ITS do systemu PWPW. Wdrożenie proponowanych zmian powinno zakończyć się najpóźniej do 30 listopada 2013 r.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w 2014 roku wszystkie WORD-y będą przeprowadzać państwowy egzamin na prawo jazdy z wykorzystaniem jednolitego systemu teleinformatycznego oraz jednolitej bazy pytań egzaminacyjnych. System będzie połączony interfejsem z systemem wydawania uprawnień do kierowania pojazdami funkcjonującym w starostwach. W ten sposób połączone systemy zapewnią w pełni elektroniczny obieg informacji pomiędzy starostwem, ośrodkami szkolenia kierowców, wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

W połowie stycznia weszła w życie nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in.:

  • nowe kategorie prawa jazdy,
  • nowy system egzaminów oraz
  • elektroniczny obieg dokumentów.

Po wprowadzeniu zmian do 49 WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy, ponieważ większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną. System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: ITS z firmą Sygnity oraz PWPW. One także ułożyły pytania, z którymi muszą poradzić sobie kandydaci na kierowców. Problem jednak w tym, że pytań nie zdążyły sprawdzić ani WORD-y, ani strona ministerialna. Wiele z nich było źle sformułowanych lub po prostu dotyczyło zagadnień zupełnie niepotrzebnych kierowcy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32188 )
Array ( [docId] => 32188 )