Coraz więcej płatnych autostrad dla obcokrajowców

Data: 26-01-2014 r.

Wielka Brytania chce wprowadzić opłaty za przejazd autostradami dla ciężarówek powyżej 12 ton. W Niemczech mają płacić kierowcy wszystkich pojazdów zagranicznych. Jednak Komisja Europejska wyraża sprzeciw.

Niemcy planują wprowadzenie opłat za przejazd autostradami dla wszystkich pojazdów zagranicznych. Obecnie myto w Niemczech płacą kierowcy wszystkich pojazdów o całkowitej masie dopuszczalnej powyżej 12 ton. W Wielkiej Brytanii na razie wszystkie autostrady są darmowe. Jednak od kwietnia 2014 roku przejazd pojazdów o masie powyżej 12 ton będzie płatny. W zależności od ilości emitowanych spalin opłata będzie wynosić od 1,7 funta do 10 funtów dziennie. Dla brytyjskich ciężarówek o równowartość opłaty zostanie zmniejszony podatek drogowy. Oznacza to, że opłatami będą obciążone wyłącznie zagraniczne pojazdy, tak jak w Niemczech.

Nie wiadomo jednak, czy na takie rozwiązania zgodzi się Komisja Europejska. Jej zadaniem bowiem jest to dyskryminacja cudzoziemców. KE od dłuższego czasu prowadzi rozmowy na ten temat także z niemieckimi władzami. Władze Niemiec oraz Wielkiej Brytanii obstają przy takim rozwiązaniu, ponieważ ich zdaniem właściciele zagranicznych pojazdów niszczą drogi, a nie płacą żadnych podatków w danym kraju.

Obecnie w siedmiu unijnych krajach i Szwajcarii obowiązuje płatność za autostrady za pomocą winiet. Ponieważ roczne winiety są tańsze w przeliczeniu na dzień niż krótkoterminowe, zagraniczni kierowcy są w większym stopniu obciążeni opłatami. Nad wprowadzeniem opłat tylko dla ciężarówek zastanawiają się także Belgia i Łotwa. Podobne systemy obowiązują już w Austrii, Szwajcarii i na Litwie.

Źródło: edroga.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33639 )
Array ( [docId] => 33639 )

Array ( [docId] => 33639 )