Nowe prawa pasażerów autobusów i autokarów

Data: 08-01-2014 r.

Polskie przepisy dotyczące ochrony praw pasażerów autobusów i autokarów będą dostosowane do prawa wspólnotowego. Chodzi m.in. o traktowanie niepełnosprawnych pasażerów. Takie osoby nie mogą być dyskryminowane.

Polska musi dostosować przepisy ustawy o transporcie drogowym do unijnego rozporządzenia nr 181/2011 dotyczącego praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym. Zgodnie z tymi przepisami:

  • pasażerowie mogą skorzystać z pełni praw w razie wypadku,

  • osoby niepełnosprawne i o ograniczonej sprawności ruchowej nie mogą być dyskryminowane.

Przepisy tego rozporządzenia odnoszą się do przewozów regularnych, jeśli miejsce, w którym pasażerowie wchodzą do pojazdu lub z niego wysiadają, znajduje się na terytorium państwa UE oraz gdy zaplanowana długość trasy wynosi co najmniej 250 km.

Nowe obowiązki

Polska zobowiązana jest między innymi do wyznaczenia terminali autobusowych, w których udzielana jest pomoc dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Następnie musi poinformować o nich Komisję Europejską, która na swojej stronie internetowej zamieści ich wykaz.

Obowiązek wyznaczenia terminali będzie należał do zadań gminy i obejmie dworce usytuowane w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców, obsługujące w roku kalendarzowym ponad 500 tys. pasażerów. Gminy sfinansują to przedsięwzięcie za środków pochodzących z opłat za korzystanie z dworców przez przewoźników.

Nowe sankcje za naruszenie praw pasażerów

Za nieprzestrzeganie przepisów unijnego rozporządzenia będą karani:

  • przewoźnicy,

  • właściciel terminalu,

  • sprzedawcy biletów,

  • biura podróży czy

  • organizatorzy wycieczek.

W związku z tym do ustawy o transporcie zostanie dodany wykaz sankcji za naruszenie praw pasażerów autobusów i autokarów. Kary nie będą przekraczały 30.000 zł.


Katarzyna Laskowska-Woś
, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33636 )
Array ( [docId] => 33636 )

Array ( [docId] => 33636 )