Kontrola masy ciężarówek w Rosji

Data: 16-10-2015 r.

Rosja przygotowuje nowy system kontroli wagowej i gabarytowej samochodów ciężarowych, ponieważ co druga ciężarówka jeździ tam przeładowana. Ma pojawić się ponad 300 punktów kontroli wagowej pojazdów na całej sieci dróg.

W Rosji do 40% ciężarówek wyjeżdża w trasę z przekroczeniem dopuszczalnych norm wagowych. W Europie ten wskaźnik jest dużo niższy, nie przekracza 3 – 5 %. W związku z tym rosyjski rząd zatwierdził plan działań w zakresie kontroli przejazdu ciężkich i wielkich pojazdów ciężarowych po rosyjskich drogach. Zamierza on otworzyć na całej sieci rosyjskich dróg 387 punktów automatycznej kontroli wagowej i gabarytowej z funkcją foto i video rejestracji. W ten sposób informacje o zarejestrowanych naruszeniach będą przekazywane do Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w celu wystawienia mandatu.

W tym roku łącznie w obwodzie moskiewskim, swierdłowskim i kostromskim ustawiono 16 punktów automatycznej kontroli wagowej i gabarytowej pojazdów. Do 2018 roku przybędzie ich jeszcze 127. Na podmoskiewskich drogach do 2018 roku planowane jest ustawienie 52 punktów kontroli wagowej pojazdów: 20 mobilnych i 32 stacjonarne. W Magnitagorsku przez pół roku działania mobilnego punktu kontroli wagowej pojazdów sporządzone zostały 302 protokoły z przekroczenia dopuszczalnych norm wagowych oraz nacisku na oś. Przewoźnicy musieli zapłacić 250 tysięcy rubli kary (3 388 euro).

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37912 )
Array ( [docId] => 37912 )

Array ( [docId] => 37912 )