Firmy użyczające pojazdów nie odpowiadają za brak licencji kontrahenta

Data: 22-09-2015 r.

Firmy posiadające licencję na krajowy transport drogowy pojazdem powyżej siedmiu ton i nie więcej niż dziewięć, użyczając pojazd objęty tą licencją innemu przedsiębiorstwu, np. osobie prowadzącej działalność gospodarczą, nie muszą sprawdzać, czy posiada ona stosowną licencję. Nie ponoszą także odpowiedzialności za jej brak.

Fakt, że pojazd stanowi własność firmy i jest prawidłowo zgłoszony do posiadanej licencji nie stanowi żadnej przeszkody do wypożyczenia auta. Takie użyczenie jest przejawem swobodnego dysponowania swoją własnością i jest jak najbardziej w zgodzie z prawem. Warto przy tym zaznaczyć, że powinno być dokonane na podstawie umowy.

Przedsiębiorca, który użyczy od firmy pojazd w celu wykonywania przy jego użyciu działalności zarobkowej, będzie to czynił na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. To w jego interesie leży posiadanie uprawnień wymaganych przy danego rodzaju działalności. Jeżeli na przykład będzie on wykonywał tym pojazdem krajowy transport drogowy osób, musi posiadać wymaganą licencję, a użyczony pojazd musi być do niej zgłoszony. Jeśli podmiot ten nie będzie miał licencji, to on sam będzie odpowiadał za jej brak, zgodnie z ustawą o transporcie drogowym. Firma użyczająca w tym przypadku nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jego działania. W razie konieczności wykazania, że to nie firma wykonywała dany przewóz, można przedstawić umowę użyczenia pojazdu.

Jeżeli użyczonym pojazdem będzie wykonywany transport międzynarodowy, wówczas licencja na transport nie będzie konieczna. Ustawa o transporcie drogowym nie wymaga bowiem uzyskania licencji na międzynarodowy transport drogowy osób pojazdem o liczbie miejsc do dziewięciu łącznie z miejscem dla kierowcy.

Jakub Wolański, doradca ds. transportu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37782 )
Array ( [docId] => 37782 )