Służba Celna udostępniła system e-Booking TRUCK

Data: 03-11-2015 r.

Służba Celna udostępniła system e-Booking TRUCK. System umożliwia kierowcom samochodów ciężarowych i firmom transportowym internetową rezerwację terminu granicznej obsługi wywozowej z 30-dniowym wyprzedzeniem. Usługa jest dostępna w oddziałach celnych granicznych w Koroszczynie i Grzechotkach. 

System e-Booking TRUCK został stworzony w oparciu o badania środowiska transportowego przeprowadzone przez Instytut Logistyki i Magazynowania. Głównym założeniem e-Booking TRUCK jest stworzenie możliwości zaplanowania czasu rozpoczęcia odprawy na wybranym przejściu granicznym.

Rejestreacja

Skorzystanie z e-Booking TRUCK wymaga jednorazowej rejestracji poprzez stronę www.e-booking.gov.pl, po której możliwe są rezerwacje terminów odpraw, dokonywane z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem (przewidziany jest również uproszczony sposób rezerwacji bez konieczności logowania). 

5 kroków

Cały proces został opisany w pięciu krokach:

  1. Rejestracja poprzez stronę www.e-booking.gov.pl (lub skorzystanie z rezerwacji jednorazowej).
  2. Rezerwacja dogodnego terminu odprawy – samemu lub przy wsparciu np. spedytora lub agenta celnego.
  3. Otrzymanie potwierdzenia rezerwacji terminu na podany adres e-mail.
  4. Przyjazd do strefy oczekiwania na przejściu granicznym, np. na dwie godziny przed odprawą.
  5. Wywołanie ze strefy oczekiwania i odprawienie się o zarezerwowanej wcześniej godzinie.

Wprowadzenie tego systemu ma stworzyć wysoką przewidywalność procesu odpraw oraz pozwolić kierowcom i firmom transportowym oszczędzać czas, a co za tym idzie, także pieniądze. Ponadto e-Booking TRCUK ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości na wschodnich granicach Unii Europejskiej. Usługa jest świadczona w procesach obsługiwanych przez systemy ZSOG CAIFS II, ECIP/SEAP, PDR, SZPROT.

Konto na PUESC

Pełne wykorzystanie wachlarza funkcjonalności przewidzianych usługą e-Booking TRUCK wymaga posiadania konta na PUESC. Po jego utworzeniu należy, korzystając z usługi e-Klient SC, zarejestrować dane osoby fizycznej, dane podmiotu oraz ustanowić reprezentację. Szczegółowe informacje zawarte są 
w dokumencie „e-Klient Służby Celnej – Instrukcja elektronicznej rejestracji dla potrzeb zarządzania użytkownikami korzystającymi z usług Systemu Informacyjnego Służby Celnej”.

Posiadanie konta na PUESC wraz z zaawansowanym poziomem dostępu do usług świadczonych w ramach Systemu Informacyjnego Służby Celnej pozwala na dokonywanie rezerwacji w kontekście własnym, jak też w kontekście podmiotu, którego jest się reprezentantem. Dostępny jest również wgląd 
w dokonane rezerwacje oraz ich edycja, w tym anulowanie.

Ograniczony dostęp

Ograniczony dostęp do usługi e-Booking TRUCK posiadać będą klienci, którzy założą konto na PUESC w ramach usługi e-Klient SC z rejestracją uproszczoną, tj. z pominięciem rejestracji podmiotu i ustanawiania reprezentacji. Konto tego typu uprawnia do dokonywania, przeglądu i edycji (w tym anulowania) rezerwacji wykonanych przez siebie (tylko kontekst własny). Dotychczasowi użytkownicy systemów AES i NCTS 2 mają możliwość korzystania z usługi e-Booking TRUCK bez potrzeby wykonywania czynności związanych rejestracją danych osoby fizycznej i ustanawiania reprezentacji. Ich dane zostały przeniesione, należy je jedynie połączyć z kontem założonym na PUESC. Obok wymienionych powyżej istnieje też możliwość dokonywania rezerwacji jednorazowych. Rezerwacje te nie wymagają posiadania konta e-Klienta SC, jednak ich dostępność jest limitowana, 
nie można ich też przeglądać, edytować i anulować.

Od 5 października 2015 r. usługa e-Booking TRUCK jest dostępna dla korzystających z odpraw na przejściu granicznym w Grzechotkach (granica z Federacją Rosyjską) i Terminalu Samochodowym w Koroszczynie (granica z Białorusią). 

Źródło:

Służba Celna

Joanna Banasiak-Lach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37964 )
Array ( [docId] => 37964 )