Winiety uprawniające do wjazdu do Paryża będą tańsze

Autor: Adam Hrycak
Data: 06-03-2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r., jeśli wybierasz się do stolicy Francji, będziesz musiał posiadać specjalną winietę przypisaną do ciężarówki zgodnie z emisją spalin Euro. Winieta będzie zdecydowania tańsza, jeżeli zdecydujesz się kupić ją na stronie francuskiego ministerstwa.

Nie trzeba już płacić prawie 30 euro za winietę wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej francuskiego ministerstwa środowiska. Cena winiety jest jednakowa dla wszystkich rodzajów pojazdów i wynosi 4,18 euro. Aby kupić winietę, należy postępować zgodnie z instrukcją „krok po kroku” podaną na stronie internetowej francuskiego Ministerstwa Środowiska, Energii i Morza: https://www.certificat-air.gouv.fr/demande-ext/process-commande. Niestety podana strona internetowa, za pośrednictwem której można taniej zamówić winiety, jest dostępna tylko w języku francuskim i angielskim. Winietę zamówioną za pośrednictwem tej strony zamawiający otrzyma na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.

Droższa opcja

Do czasu wprowadzenia możliwości zakupu winiety uprawniającej do wjazdu do Paryża, można było to zrobić jedynie za pośrednictwem komercyjnej strony internetowej: https://www.crit-air.fr/nc/pl/sklep-internetowy.html. Rozwiązanie to jest o tyle wygodniejsze, że formularz zamówienia jest dostępny również w języku polskim.

Po złożeniu zamówienia zamawiający otrzymuje na podany adres mailowy potwierdzenie kategorii pojazdu. Następnie winieta zostanie mu wysłana listownie na adres podany w dowodzie rejestracyjnym. Problem w tym, że cena uzyskania winiety w taki sposób jest znacznie wyższa niż cena winiety proponowana przez władze francuskie i wynosi 29,65 euro niezależenie od rodzaju pojazdu.

Sześć rodzajów winiet

Winietę muszą posiadać wszystkie pojazdy, które poruszają się po Paryżu. Pojazdy najbardziej zanieczyszczające powietrze w ogóle nie będą mogły dostać winiety, a co za tym idzie nie będzie można nimi wjeżdżać do Paryża w godzinach od 8.00 do 20.00. Za tego rodzaju pojazdy uznaje się m.in. ciężarówki i autobusy zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 października 2001 r. lub posiadające klasę emisji spalin Euro 1 lub 2 (albo w ogóle nieposiadające klasy emisji spalin Euro).

System winiet opiera się na klasyfikacji pojazdów pod względem daty pierwszej rejestracji i emisji spalin. W zależności od tych parametrów zamawiający otrzyma winietę w jednym z sześciu kolorów. Wprowadzenie kolorowych winiet ma pozwolić na dostosowywanie ruchu drogowego w przypadku podwyższonego zanieczyszczenia atmosferycznego. W takich przypadkach na drogi Paryża będą mogły wjechać tylko auta z nalepką w odpowiednim kolorze. Dla pojazdów zarejestrowanych poza Francją winiety będą konieczne od 1 kwietnia 2017 r.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40094 )
Array ( [docId] => 40094 )