Rosną opłaty drogowe w Rosji

Autor: Bogdan Kowalski
Data: 22-02-2017 r.

Przewoźników, którzy jeżdżą do Rosji, czeka niemały wzrost kosztów. Od 15 kwietnia 2017 r. będą tam obowiązywać wyższe opłaty za przejazd po płatnych odcinkach rosyjskich dróg. Ile zapłacimy?

Przejechanie jednego kilometra po rosyjskich drogach będzie kosztowało3 ruble 6 kopiejek. Tak ma być do 1 lipca 2018 r. – od tego dnia stawka ma być dalej podnoszona wraz ze wzrostem inflacji. Takie zasady ustalono w rozporządzeniu, które podpisał premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Jak jest teraz?

Obecnie wysokość opłaty za przejazd dla ciężarówek o masie przekraczającej 12 ton po płatnych drogach należących do systemu „Płaton” wynosi 1,53 rubla za kilometr. Są to ulgowe stawki, wprowadzone w Rosji w 2015 roku na pewien czas. Najpierw miały obowiązywać tylko do 1 lutego 2016 r., teraz przedłużono ten okres do połowy kwietnia 2017 roku. Po upływie tego terminu nastąpi powrót do pierwotnie przewidzianej stawki kilometrowej wynoszącej 3 ruble 6 kopiejek za kilometr.

Przewoźnicy dopięli swego

System „Płaton” obejmuje w Rosji 50,8 tys. kilometrów dróg federalnych. Opłaty obowiązują na nich od 15 listopada 2015 r. i dotyczą zarówno kierowców rosyjskich, jak i zagranicznych. Stawki opłat, określone początkowo na poziomie 3 ruble 6 kopiejek za kilometr przejechanej drogi, były przedmiotem sporów władz z kierowcami i firmami transportowymi. Administracja chciała większych wpływów, ale obawiała się też protestów przewoźników i dlatego przejściowo stosowała taryfę ulgową.

Bogdan Kowalski, dziennikarz specjalizujący się w prawie transportowym i drogowym

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40067 )
Array ( [docId] => 40067 )