Wszystkie drogi w Niemczech będą płatne

Autor: Izabela Kunowska
Data: 22-07-2014 r.

Niemcy chcą wprowadzić system terminowych winiet, który umożliwi poruszanie się po tamtejszych drogach. Koszty poniosą głównie zagraniczni kierowcy. Wdrożenie nowego systemu opłat planowane jest na 2016 rok.

Niemieckie ministerstwo transportu chce objąć opłatami nie tylko autostrady, ale wszystkie drogi. Planowane jest wprowadzenie kilku rodzajów winiet:

  • roczną za 100 euro (jednak jej cena ma być uzależniona od rodzaju i pojemności silnika),

  • 2-miesiączną za 30 euro i

  • 10-dniową za 10 euro.

Roczną winietę w czerwonym kolorze będzie można kupić w warsztacie samochodowym po pokazaniu dowodu rejestracyjnego. Turyści, którzy przyjadą do Niemiec na parę dni, będą mogli kupić na stacjach benzynowych oraz przejściach granicznych zielone winiety na 10 dni lub dwa miesiące. Bada się jeszcze, czy nalepka dokumentowałaby także opłaty uiszczane online przez niemieckich kierowców.

Jednak projekt budzi kontrowersje, głównie z tego powodu, że obywatele Niemiec nie odczują obciążeń finansowych. Zmiany najbardziej uderzą po kieszenie kierowców z innych państw. Niemcy też będą musieli kupować winiety, ale odpowiednio mniej zapłacą za podatek drogowy. Sprzeciwia się temu Komisja Europejska, ponieważ byłaby to dyskryminacja zagranicznych kierowców. Jednak z oceną komisja chce poczekać aż Niemcy oficjalnie pokażą projekt ustawy.

Austria i Holandia grożą natomiast, że zaskarżą Berlin do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transport drogowego 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35392 )
Array ( [docId] => 35392 )

Array ( [docId] => 35392 )