Monitoring GPS we flotach

Data: 15-09-2013 r.

Monitoring GPS jest coraz powszechniej stosowany przez firmy we flotach służbowych samochodów. Dla kierowców pojazdów to pewna niedogodność. Natomiast przedsiębiorstwa czerpią z tego duże korzyści.

Korzystanie z monitoringu GPS pozwala zaoszczędzić oraz zapewnia bezpieczeństwo. Dostępne na rynku systemy pozwalają monitorować dozwoloną prędkość (z automatycznym powiadomieniem menedżera floty o jej przekroczeniu), zużycie paliwa, ustalać przebieg trasy pojazdu oraz określać terytorialne strefy użytkowania pojazdu, których nie powinien opuszczać.

Użyteczne funkcje nawigacji


Głównymi użytkownikami urządzeń GPS są spółki transportowe i dostawcze. Bardzo rzadko tego typu praktyki stosują firmy, które biorą w leasing lub wynajem długoterminowy auta osobowe. Monitoring floty w czasie rzeczywistym nie jest aż tak ważny. Menedżerowie wyższego szczebla, odpowiedzialni np. za wyniki finansowe i sprzedażowe bardziej skupiają się na końcowym efekcie pracy.

W pierwszym okresie śledzenie tras pokonywanych przez pracowników, nie tylko przedstawicieli handlowych, może przynieść pożądane efekty, ale w dłuższej perspektywie rezultat może być odwrotny od zamierzonego. Zaangażowanie zastąpi nieufność, irytacja i zwykła niechęć do pracodawcy. Sprawia to, że dużo firm większą wagę przywiązuje nie do kontrolowania kierowców za pomocą GPS, lecz do śledzenie i analizowania historii eksploatowanych samochodów.

Aby to było możliwe, firmy specjalizujące się w wynajmie długoterminowym, oferują swoim klientom dostęp do specjalnych platform informatycznych, które na bieżąco dostarczają przekrojowe informacje m.in. o przebiegu konkretnych pojazdów, kosztach ich serwisowania, wydatkach na paliwo, tankowaniu oraz o wypadkach z określeniem czasu i regionów, w których miały miejsce. W każdej chwili menedżer floty może także sprawdzić, którzy kierowcy są odpowiedzialni za największą liczbę wypadków i generują niepotrzebne koszty. Dowiedzą się, kiedy auto powinno przejść badania techniczne i zmienić opony oraz czy ubezpieczenie komunikacyjne jest wciąż aktualne. Zarządzający mogą nie tylko zapoznać się z wynikami analiz po zalogowaniu się na platformie informatycznej, ale też wygenerować raport w arkuszu kalkulacyjnym i na jego podstawie dostosować politykę flotową do faktycznych potrzeb firmy. Jedną z istotnych funkcji nawigacji jest także możliwość porównywania przebiegów pojazdów z danymi dotyczącymi tankowania, importowanymi z kart paliwowych.
Korzystając z monitoringu, można sprawdzać, czy firmowe samochody jeżdżą także w celach prywatnych. Dzięki takiej weryfikacji można sporo zaoszczędzić na przebiegach tych pojazdów, a co za tym idzie na zużyciu paliwa. Dodatkowa kontrola stanu paliwa w zbiorniku (sonda paliwa), ogranicza wykorzystywanie go do własnych celów przez kierowców a firma otrzymuje informację, jaka ilość paliwa i gdzie była tankowana.


Bezpieczniej z GPS


Jednym z plusów zastosowania we flocie monitoringu GPS jest możliwość zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów dzięki zdalnemu unieruchomieniu pojazdu. Stosowanie tych urządzeń pozwala także śledzić kolizje i wypadki. Jest również możliwość weryfikacji zgłoszonych uszkodzeń z faktycznym miejscem postoju oraz użytkowania pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala efektywnie obniżać koszty użytkowania floty poprzez kontrolę wysokości składek ubezpieczeniowych.

Rozliczanie czasu pracy


Monitoring pozwala też na dokładne rozliczanie pracowników z czynności wykonywanych w terenie, pokonanej trasy, czy liczby spotkań. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku nadzoru nad pracą przedstawicieli handlowych, dla których często pojazd służbowy stanowi podstawowe narzędzie pracy.
Oszczędności płynące z zamontowania monitoringu są zbieżne również z rozliczaniem pracowników, głównie z czasu pracy a także miejsca pracy. Można sprawdzać efektywność podwładnych poprzez analizę dokonanych wizyt. W przypadku samochodu pulowego, tzn. gdy w danym oddziale wykorzystany jest jeden samochód na kilku użytkowników, można wprowadzić identyfikację kierującego, dzięki czemu w przypadku ewentualnego mandatu można potwierdzić sprawcę wykroczenia.

Dopasowane do firmy


Zdaniem zarządców flot niemal każdy z dostępnych na rynku systemów GPS, daje możliwość spersonalizowania. To, jak dobrze dane rozwiązanie będzie się sprawdzać zależy przede wszystkim od specyficznych potrzeb danej floty. Różne wymagania będą miały w tym zakresie firmy logistyczne, dystrybucyjne czy leasingowe. Określenie tych potrzeb, zdefiniowanie celów, a następnie dopasowanie odpowiednich rozwiązań jest kluczowym elementem efektywnego wykorzystania nawigacji.
Istotną funkcją monitoringu jest także możliwość tworzenia raportów. Dzięki nim łatwo sprawdzić dzienne i okresowe przebiegi, raporty tankowań, czas pracy pojazdu, długość tras, czas jazdy i postojów oraz średnich prędkości. Funkcja taka znacznie ułatwia menedżerom tworzenie różnego typu zestawień.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

trzeba kontrolowac wykorzystanie auta przez pracownika bo bez kontroli kierowca moze naduzywac korzystania z auta. Umieszczenie w samochodzie gps to dobry pomysł, dobra opinia ciesza sie np. lokalizatory Alfatrack

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Witam! Artykuł bardzo ciekawy. Prowadzę wprawdzie niewielką firmę, ale coraz częściej zastanawiam się nad wprowadzeniem takiego monitoringu. Mam jednak pytanie - czy to jest zgodne z prawem takie monitorowanie swoich pracowników? Powinnam ich o tym poinformować?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Ja mam monitoring gps findera - naprawdę fajna oferta za rozsądną kasę - http://www.finder.pl/zastosowania-biznesowe - paliwo, lokalizacja, geostrefy, analiza jazdy - co tylko potrzeba szefowi floty

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 32341 )
Array ( [docId] => 32341 )