Odpowiedź Niemiec w sprawie płacy minimalnej

Data: 24-07-2015 r.

Rząd niemiecki odpowiedział na pismo Komisji Europejskiej na temat ustawy MiLoG w przewidzianym terminie, czyli 20 lipca 2015 r. Konkretnie chodzi o zagranicznych kierowców ciężarówek, którzy przejeżdżają przez Niemcy tranzytem i należy im wypłacać 8,50 euro za godzinę.

Taką informację przedstawił rzecznik KE ds. transportu Jakub Adamowicz. Obecnie komisja analizuje pismo z Berlina, co może potrwać co najmniej do jesieni. Treść tego dokumentu jest tajna. Jeśli KE stwierdzi, że odpowiedź Niemców ich nie zadowala, to w październiku może skierować do Berlina drugie upomnienie, tzw. uzasadnioną opinię. W ostateczności sprawa może trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Jednak Bruksela ma nadzieję, że Niemcy zmienią kontrowersyjne przepisy. Być może to drugie pismo skłoni ich do poprawy regulacji MiLoG. Prawdopodobnie do tego czasu ich stosowanie pozostanie zawieszone.

Komisja Europejska wszczęła 19 maja 2015 r. procedurę przeciwko Niemcom o naruszenie unijnego prawa w sprawie stosowania przepisów o płacy minimalnej w sektorze transportu. Berlin dostał dwa miesiące na odpowiedź. KE oświadczyła wówczas, że w pełni popiera wprowadzenie w Niemczech ustawowej płacy minimalnej. Jednak uznała, że zastosowanie jej do wszystkich operacji transportowych, w tym właśnie tranzytu, ogranicza swobodę świadczeniausługi wolny przepływ dóbr. Taka interpretacja niemieckich przepisów uderza szczególnie mocno w Polskę, która ma drugą największą flotę samochodów ciężarowych w całej Unii Europejskiej.

Elżbieta Jurewicz, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 37594 )
Array ( [docId] => 37594 )