Wsparcie dla poszkodowanych przez embargo

Autor: Adam Hrycak
Data: 18-02-2015 r.

Jeżeli firmy transportowe znacznie straciły dochody przez wprowadzenie rosyjskiego embarga, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie. Mogą je przeznaczyć chociażby na wypłaty dla swoich pracowników.

Ustawa o ochronie miejsc pracy weszła w życie 1 lutego 2015 r. Dzięki tej nowelizacji firmy zajmujące się przetwórstwem, handlem, transportem lub hodowlą zwierząt i uprawą rolną, które ucierpiały z powodu wprowadzenia przez Rosję embarga, mogą ubiegać się o pomoc. Najpierw jednak muszą wykazać, że ich obroty spadły o co najmniej 15% w ciągu wybranych 3 miesięcy po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku.

 

Ponadto przewoźnicy nie mogą mieć zaległości podatkowych w opłacaniu składek na ubezpieczenia, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. Ograniczenie to nie dotyczy sytuacji, gdy zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub uzyskał decyzję US o spłacie zaległości w ratach albo o odroczeniu terminu płatności.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać dopłatę na wypłaty dla pracowników, opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne oraz dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wydać na ten cel 250 mln zł w 2015 roku i kolejne 250 mln w następnym roku.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36579 )
Array ( [docId] => 36579 )