Oświadczenie o bezstronności i niekaralności w przetargu – opinia UZP

Autor: Klaudyna Saja-Żwirkowska
Data: 08-04-2022 r.

Gwarancją przeprowadzenia postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób bezstronny i rzetelny mają być przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, które wymagają, by po stronie zamawiającego nie brały udziału osoby pozostające w określonych relacjach z wykonawcą. Potwierdzeniem tego stanu są oświadczenia o bezstronności i niekaralności w przetargu. Kto i kiedy powinien złożyć takie oświadczenie, wyjaśnia UZP w swojej opinii.

Czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego mogą wykonywać osoby, których uczestnictwo w procedurze udzielenia zamówienia nie spowoduje konfliktu interesów.

Pojęcie konfliktu interesów definiuje art. 24 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE. Z przepisu wynika, że jako konflikt interesów należy rozumieć każdą sytuację, w której członkowie personelu instytucji zamawiającej lub dostawcy usług w zakresie obsługi zamówień działającego w imieniu instytucji zamawiającej, biorący udział w prowadzeniu postępowania lub mogący wpłynąć na wynik tego postępowania, mają, bezpośrednio lub pośrednio, interes finansowy, ekonomiczny lub interes osobisty, który postrzegać można jako zagrażający ich bezstronności i niezależności w związku z prowadzonym postępowaniem.

Ustawodawca unijny wymaga, aby zamawiający z państw członkowskich podejmowali odpowiednie kroki, które mają zapobiegać konfliktom interesów:

  • rozpoznawali je i
  • likwidowali w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Działanie takie ma na celu nie dopuścić do zakłócenia konkurencji oraz równego traktowania wykonawców w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Bezstronność i niekaralność w przetargu - kiedy i jakie oświadczenie złożyć

Zgodnie z dyspozycją art. 56 ust. 4 ustawy Pzp osoby, u których zaistnieje konflikt interesów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, składają oświadczenie w formie pisemnej o istnieniu albo braku istnienia okoliczności, o których mowa odpowiednio w ust. 2 lub 3 art. 56 ustawy Pzp.

Oświadczenie o istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 2 ustawy Pzp, powinno zostać złożone niezwłocznie po powzięciu wiadomości o ich istnieniu. Oświadczenie o braku istnienia tych okoliczności należy złożyć nie później niż przed zakończeniem postępowania o udzielenie zamówienia. Natomiast oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 3 ustawy Pzp, powinno zostać złożone przed rozpoczęciem wykonywania czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia.

Bezstronność i niekaralności w przetargu – kto powinien złożyć oświadczenie

Ustawodawca wśród katalogu osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia o istnieniu bądź nieistnieniu okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 2 i 3 ustawy Pzp, wskazał:

Kierownika zamawiającego - zobowiązany jest złożyć oświadczenia, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy Pzp, chyba że powierzył wykonywanie zastrzeżonych dla siebie czynności innej osobie i sam nie wykonuje czynności w postępowaniu.

Osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania - katalog ma charakter otwarty, niemniej zawsze musi dotyczyć osób, które mają bezpośredni (dzięki działaniu własnemu) lub pośredni (dzięki możliwości wpłynięcia na decyzję innych) wpływ na wynik postępowania.

Osoby przygotowujące postępowanie, mające wpływu na jego wynik i wykonujące czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania (np. osoba sporządzająca opis przedmiotu zamówienia, a następnie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego,  udzielająca wyjaśnień do treści SWZ) - są zobowiązane do złożenia oświadczeń, o których mowa art. 56 ust. 4 Pzp.

Osoby podpisujące umowę w sprawie zamówienia publicznego, tj. udzielające zamówienia publicznego - będą zobowiązane do złożenia oświadczeń, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy Pzp.

Oprac.red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41631 )
Array ( [docId] => 41631 )