Czy można zmienić wykaz osób podanych w ofercie

Autor: Szczurek Piotr
Data: 06-08-2012 r.

Wykonawca może do momentu otwarcia ofert przetargowych dokonać zmian w ofercie, w tym również w wykazie osób zgłoszonych w ofercie. Sytuacja się komplikuje gdy doszło już do otwarcia ofert przetargowych, a oferta wykonawcy, zmuszonego do zmiany składu osobowego, została wybrana jako najkorzystniejsza.

Zgodnie z art. 22 ustawy - Prawo zamówień publicznych o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące m.in. dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.

W praktyce do oferty najczęściej dołączany jest wykaz osób spełniających wymagania co do kwalifikacji zawodowych i doświadczenia pracowników wykonawcy, określonych przez zamawiającego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Często też zamawiający udostępnia w formie załącznika wzór formularza, na którym wykonawcy mają przedstawić wykaz odpowiedniego potencjału kadrowego.

Zdarzyć się może jednak, iż po złożeniu oferty wykonawca zostanie postawiony wobec dylematu, czy może jeszcze zmienić załączony wykaz osób, na przykład z powodu niezdolności do pracy jednego z pracowników.

Należy pamiętać, iż wykonawca może do momentu otwarcia ofert przetargowych dokonać zmian w ofercie lub ją wycofać. W takiej sytuacji wystarczy złożyć odpowiednio oznakowaną ofertę zmieniającą wykaz pracowników. Jeżeli jednak doszło do otwarcia ofert przetargowych, a oferta wykonawcy, zmuszonego do zmiany składu osobowego, została wybrana jako najkorzystniejsza, sytuacja chwilowo się komplikuje. Wprowadzenie zmian w ofercie na tym etapie zmuszałoby zamawiającego do ponownej oceny tej samej oferty pod kątem spełnienia przez wykonawcę warunków określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, co pozostawałoby w sprzeczności z ustawą - Prawo zamówień publicznych w kwestii formalnej.

 

Natomiast zmiana składu osobowego po podpisaniu umowy na realizację zlecenia jest jak najbardziej dopuszczalna. Przyjęcie innego stanowiska w sposób bezpośredni naruszałoby nie tylko interesy stron, ale i przepisy prawa. W sytuacji, w której na skutek zdarzeń losowych jedna z osób wskazanych w ofercie przetargowej stałaby się niezdolna do wykonania przedmiotu zamówienia, a zmiana składu osobowego, spełniającego wymagania zamawiającego określone w specyfikacji byłaby niedozwolona, prawidłowa realizacja zadania byłaby niemożliwa.

Dlatego też należy przyjąć, iż na gruncie obowiązujących przepisów ustawy, zmiana składu osobowego w trakcie wykonywania zlecenia stanowi zmianę nieistotną. Na etapie składania ofert wykonawca ma bowiem wykazać, iż w trakcie wykonywania zadania będzie dysponował osobami zdolnymi do jego wykonania, a nie że będą to dokładnie wskazane osoby.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32402 )
Array ( [docId] => 32402 )