Zakup leków w trybie zamówienia z wolnej ręki

Data: 02-06-2023 r.

Zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 5 zamówienie publiczne może być udzielone w trybie z wolnej ręki, jeśli spełni szereg warunków. Jednym z nich jest wystąpienie wyjątkowej sytuacji, która wymaga natychmiastowego działania, a jednocześnie nie jest skutkiem działań bądź zaniechań zamawiającego. Urząd Zamówień Publicznych podkreśla, że taki tryb zamówienia można także zastosować w przypadku konieczności zakupu leku. Pod jakimi warunkami? 

W artykule: Zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 5  opisywaliśmy dokładniej jakie warunki muszą być spełnione, aby zamawiający mógł sięgnąć po tryb zamówienia z wolnej ręki opisany w przywołanym przepisie. UZP zauważa, że sięgnięcie po ten tryb zamówienia jest związany przede wszystkim z wyjątkową sytuacją i koniecznością natychmiastowych działań - a biorąc to pod uwagę można przez to także rozumieć konieczność ochrony jakiegoś interesu, który bez podjęcia szybkich działań dozna uszczerbku. Zdaniem Urzędu doskonałym przykładem takiego interesu może być więc ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a w konsekwencji można uznać, że mieści się w tym także konieczność zakupu określonego leku, który dla ochrony zdrowia i ratowania życia jest niezbędny, jeśli musi on być podany w jak najkrótszym czasie, przez co zamawiający nie ma możliwości sięgnąć po inne tryby udzielania zamówień, w których określone są konkretne terminy. 

Zdaniem UZP warunek określony w przepisach słowami "wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia" jest realizowany w sytuacji, gdy istnieje konieczność podjęcia niezwłocznej terapii, aby uratować życie pacjentów. 

Możliwości, które daje art. 214 ust. 1 pkt 5 nie mogą być jednak traktowane jako zwolnienie z obowiązku odpowiedniego planowania zamówień, które pozwoli wybrać odpowiedni tryb, gwarantujący działania konkurencyjne podmiotów, bo przecież są one możliwe do przeprowadzenia także w przypadku zamawiania leków ratujących życie. Trzeba pamiętać, że wyjątkowa okoliczność, która uzasadnia sięgnięcie po tryb z wolnej ręki, nie może być konsekwencją nieodpowiedniego działania zamawiającego, a w ten sposób można ocenić zaniedbanie w planowaniu postępowań czy też nieprawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na leki. Zamawiający są w tym przypadku podmiotami, które zajmują się profesjonalnie usługami z zakresu ochrony zdrowia tym bardziej są zobowiązane do zachowania należytej staranności w realizowaniu zamówień publicznych. 

Jeśli jednak pojawi się niespodziewana sytuacja, której nie dało się przewidzieć, nie jest ona uzależniona od działań zamawiającego, a wręcz jest od niego niezależna, zdecydowanie można sięgnąć po przepis art. 214 ust. 1 pkt 5 aby zdobyć leki niezbędne do leczenia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43036 )
Array ( [docId] => 43036 )