Dialog konkurencyjny - prosty sposób na skomplikowane zamówienia cz. 1.

Data: 18-07-2022 r.

Jednym z trybów udzielania zamówień, jeśli ich wartość jest większa, bądź równa, unijnym progom zamówienia - jest dialog konkurencyjny. Na czym polega i jak udzielać zamówień w tym trybie? 

Wszystko zaczyna się od ogłoszenia o zamówieniu. W odpowiedzi na nie, podmioty zainteresowane udziałem składają wnioski o udział w postępowaniu. Zamawiający wybiera określonych wykonawców i zaprasza ich do dialogu, a dopiero po jego zakończeniu następuje składanie ofert. 

 

Progi unijne są określane w przepisach wspólnotowych. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują rozporządzenia Komisji Europejskiej odnoszące się do wysokości progów, wydane 10 listopada 2022 r. o numerach: 2021/1950, 2021/1952, 2021/1953. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę jeszcze komunikat Komisji Europejskiej nr 2021/C 457/01 w którym określono progi ze względu na przelicznik walut krajowych na euro. 

Przesłanki skorzystania z trybu dialogi

Zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych, aby można było skorzystać z takiego trybu udzielenia zamówienia, musi wystąpić co najmniej jednak z przesłanek określonych w art. 153 Pzp., czyli przede wszystkim:

a) nie można zaspokoić potrzeb zamawiającego rozwiązaniami, które są ogólnie dostępne na rynku,
b) jeśli zamówienie dotyczy robót budowlanych, dostaw lub usług, to ma obejmować innowacyjne lub projektowe rozwiązania
c) wcześniejsze negocjacje są niezbędne ze względu na szczególne okoliczności związane z charakterem zamówienia, jego złożonością, uwarunkowaniami prawnymi lub finansowymi, albo ryzykiem.
d) istnieje problem w precyzyjnym opisaniu zamówienia. 

Opis potrzeb i wymagań

Patrząc na przesłanki dotyczące możliwości stosowania takiego trybu, łatwo dojść do wniosku, że jest on możliwy w przypadku skomplikowanych zamówień. Dlatego ważnym punktem wyjścia jest przygotowanie opisu potrzeb i wymagań. Dzięki niemu, zainteresowani wykonawcy będą mogli określić charakter i zakres zamówienia, a także proceduralne i formalne wymagania. Zamawiający musi zadbać o precyzyjne sformułowania, które umożliwią wykonawcom podjęcie świadomych decyzji o przystąpieniu.  Jeśli zaistnieje taka potrzeba - opis może zostać zmieniony i podlega wyjaśnieniom, na zasadach analogicznych do specyfikacji warunków zamówienia. 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

Na podstawie informacji zawartych w opisie potrzeb i wymagań, podmioty zainteresowane zamówieniem składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Termin składania wniosków nie może być krótszy niż 30 dni od publikacji ogłoszenia. 

Ważne: Nie można zapoznać się z zawartością wniosków przed upływem terminy składania wniosków. 

O tym jak wygląda prowadzenie dialogu i wybór ofert opowiemy w drugiej części artykułu.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42021 )
Array ( [docId] => 42021 )