Dialog konkurencyjny - prosty sposób na skomplikowane zamówienia cz. 2.

Data: 19-07-2022 r.

Kiedy zamawiający postara się możliwie najbardziej doprecyzować swoje potrzeby, rozpoczyna się właściwa część trybu udzielania zamówień publicznych w formie dialogi konkurencyjnego. Jak, krok po kroku udzielane jest zamówienie? 

Pierwszym krokiem, który następuje już po możliwym doprecyzowaniu potrzeb zamawiającego w opisie potrzeb i wymagań, jest składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. 


Zobacz także: Dialog konkurencyjny - prosty sposób na skomplikowane zamówienia cz. 1. 

Badanie wniosków

Po upływie terminu zamawiający bada wnioski. Po badaniu może wnioski odrzucić, bądź zaprosić do udziału w dialogu. 

a) Odrzucenie wniosku 

Odrzucenie wniosku następuje jeśli został złożony po terminie, albo został złożony przez wykluczonego wykonawcę, bądź wykonawcę z jakiegoś powodu nieodpowiedniego, np. niespełniającego warunków udziału. Wnioski będą odrzucone także w przypadku, gdy są niezgodne z przepisami ustawy albo na podstawie jakichkolwiek przepisów nieważne. Można także odrzucić wniosek ze względów formalnych - np. jeśli nie został przekazany zgodnie z wymaganiami. 

Jako odrzucone będą traktowane wszystkie wnioski podmiotów niezaproszonych do dialogu. 

b) Zaproszenie do dialogu

Jeśli wnioski spełniają wymogi formalne i przeszły selekcję, to wykonawcy zostaną zaproszeni do dialogu. Ich liczba musi odpowiadać liczbie określonej w przez zamawiającego - co znajduje się w opisie potrzeb i wymagań. Jeśli potencjalnych wykonawców jest mniej trzeba kontynuować postępowanie i zaprosić kolejnych wykonawców, albo unieważnić całe postępowanie. 

Liczba wykonawców nie może być mniejsza niż 3. Zamawiający może ograniczyć liczbę wskazaną w opiw, ale musi zadbać o to, by były spełnione warunki konkurencyjności. 

Prowadzenie dialogu

Dialog zamawiającego z wykonawcami ma prowadzić do określenia rozwiązania, które najpełniej realizować będzie potrzeby zamawiającego. Podczas dialogu są więc omawiane wszystkie warunki zamówienia. Zaproszeni do dialogu muszą być traktowani w taki sam sposób i mieć dostęp do takich samych informacji. Treść propozycji wykonawców i treść całego dialogu są poufne. 

SWZ jako efekt dialogu 

Po zakończeniu dialogu zamawiający sporządza specyfikację warunków zamówienia. Zadaniem Zamawiającego jest doprecyzowanie i uzupełnienie wszystkich informacji. Dopiero w tym momencie Zamawiający zaprasza do składania ofert. Zaproszenie to jest skierowane jedynie do wykonawców, którzy brali udział w dialogu. Zamówienie udziela się na podstawie kryteriów:
a) jakościowego
b) ceny lub kosztu. 

Kryteria mają przypisaną wagę co musi nastąpić nie później niż wraz z zaproszeniem do składania ofert. 

Podczas badania ofert zamawiający może wnosić o wyjaśnienia i ulepszenie treści ale nie jest dopuszczalne na tym etapie dokonywanie istotnych zmian w treści ofert ani w treści SWZ. Przed wyborem oferty zamawiający może także negocjować z wykonawcą. Negocjacje także nie mogą prowadzić do zmiany istotnych warunków oferty, ani zmiany SWZ. Nie mogą wpłynąć także na zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania. 

W efekcie - zamawiający może wybrać najkorzystniejszą ofertą albo - w przypadkach określonych w Pzp - unieważnić postępowanie. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42024 )
Array ( [docId] => 42024 )