Kalkulator to realizacja zobowiązania dotyczącego przygotowania przez GUS kalkulatorów waloryzacyjnych. Narzędzie zostało opracowane na podstawie opublikowanej w grudniu publikacji poświęconej klauzulom. Dzięki kalkulatorowi, możliwe jest automatyczne wyliczenie wysokości wynagrodzenia po waloryzacji, z zastosowaniem jednowskaźnikowej klauzuli waloryzacyjnej.
Waloryzacja wynagrodzenia w budownictwie
Główny Urząd Zamówień Publicznych we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych przygotował praktyczny kalkulator, dzięki któremu łatwiej będzie ocenić waloryzację wynagrodzenia w budownictwie, z zastosowaniem jednowskaźnikowej klauzuli.
Dane niezbędne do przeprowadzenia kalkulacji
Zgodnie z dokumentem "Klauzule waloryzacyjne dla sektora budownictwa" waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy przy jednym wskaźniku, ma się odbywać zgodnie z postanowieniami umownymi, w oparciu o wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej.
Zadaniem Kalkulatora jest więc wyliczenie kwoty należnej waloryzacji wynagrodzenia. Aby było to możliwe, konieczne jest wprowadzenie określonych parametrów, takich jak:
a) wartość kontraktu
b) początkowy miesiąc i rok, a także miesiąc i rok końcowy
c) określenie elementu niewaloryzacyjnego, czyli wartość stałego współczynnika obrazującego tę część wynagrodzenia, która nie podlega waloryzacji.
Dzięki tym danym, kalkulator udostępniony na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych obliczy wartość kontraktu, która uwzględnia wartość waloryzacji.
Zobacz także: Rażąco niska cena w Prawie zamówień publicznych 2023
Waloryzacyjna zmiana przepisów
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców weszła w życie 10 listopada 2022 r. Wprowadziła ona między innymi zmiany w przepisach Prawa zamówień publicznych, m.in. wprowadzając regulacje dotyczące zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego i waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy.
Zobacz także: Wynagrodzenie zmienne w umowie o zamówienie publiczne
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, pojawił się także obowiązek wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych do umów, które trwają powyżej 6 miesięcy - wcześniej obowiązek taki istniał w przypadku umów trwających dłużej niż 12 miesięcy. Nowa ustawa dała także wyraźną podstawę do wprowadzenia zmian w umowie o udzielenie zamówień publicznych ze względu na zmianę wysokości ceny za wykonanie zamówienia.
Zobacz także: 3 pytania o waloryzację umów Pzp zgodnie z ustawą o uproszczeniach procedur administracyjnych dla obywateli
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych - portal gov.pl
