Kiedy zamawiający może zatrzymać wadium

Autor: Szczurek Piotr
Data: 10-04-2012 r.

Gdy wartość przedmiotu zamówienia jest niższa niż progi unijne, zamawiający może żądać wniesienia wadium w jednej z przewidzianych w prawie form. Wniesienie wadium stanowi warunek wzięcia udziału w postępowaniu przetargowym i umożliwia zamawiającemu egzekwowanie od wykonawcy jego obowiązków, wynikających z ustawy lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Co do zasady wadium zwracane jest wykonawcom natychmiast po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.

Wyjątek stanowi sytuacja opisana w art. 46 ust. 4a–5 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z ich brzmieniem, zamawiający zatrzyma wadium jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie złożył stosownych dokumentów wymaganych w postępowaniu. To samo tyczy się wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, a który odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie, nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy lub zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie tego wykonawcy.

Oznacza to zatem, iż jeśli wykonawca, wbrew wymaganiom specyfikacji istotnych warunków zamówienia, nie złożył wraz z ofertą na przykład ważnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawionego na mniej niż 6 miesięcy przed dniem otwarcia ofert oraz nie uzupełnił tego braku na wezwanie zamawiającego, nie otrzyma zwrotu wadium.

Regulacja taka jest korzystna dla wykonawców, gdyż popełnienie błędu w trakcie przygotowywania oferty przetargowej nie prowadzi od razu do poniesienia strat finansowych w postaci zatrzymania wadium. Wykonawca, biorący udział w postępowaniu przetargowym liczyć się natomiast musi z faktem, iż w razie wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej, ma on obowiązek zawarcia umowy pod rygorem zatrzymania wadium.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32437 )
Array ( [docId] => 32437 )