Końcowy termin utrzymania wadium

Autor: Agata Hryc-Ląd
Data: 08-04-2022 r.

Nie wolno żądać dłuższego utrzymania wadium, niż wynika to z przepisów prawa. A zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2.

Ze wskazanego przepisu jednoznacznie wynika, że graniczną datą, jaką ustawodawca określił jako końcowy termin ważności wadium, jest termin związania ofertą.

Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej: Z żadnego z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie wynika, aby termin ważności wadium w formie m.in. gwarancji ubezpieczeniowej, by zapewnić możliwość realizacji uprawnień zamawiającego, miał być wydłużony o dodatkową, bliżej nieoznaczoną ilość dni. Nie można nakładać na wykonawców obowiązków, które nie wynikają z przepisów prawa (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 listopada 2021 r., sygn. akt KIO 3362/21).

Regulacja art. 97 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wskazuje, że końcowy termin utrzymania wadium to termin związania ofertą. Zrównanie terminu ważności gwarancji ubezpieczeniowej z terminem związania ofertą nie jest czynnością wadliwą. Nie może także prowadzić do uznania, że wadium wniesiono w sposób nieprawidłowy, co z kolei skutkowałoby odrzuceniem oferty wykonawcy.

O tym jak wnosić wadium zgodnie z nową ustawą Prawo zamówień publicznych piszemy na portalu zamówień publicznych, m.in. w artykule: Wadium w nowej ustawie Pzp – zasady wnoszenia i zwrotu

Agata Hryc-Ląd

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41624 )
Array ( [docId] => 41624 )