Kredyt rewolwingowy w zamówieniach publicznych

Autor: Szczurek Piotr
Data: 08-06-2012 r.

O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunek pozostawania w odpowiedniej sytuacji ekonomiczno-finansowej, czyli takiej, która umożliwi im realizację zamówienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunek pozostawania w odpowiedniej sytuacji ekonomiczno-finansowej, czyli takiej, która umożliwi im realizację zamówienia. W celu wykazania spełniania tego warunku, zamawiający zwykle żąda przedstawienia informacji z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w której wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową w wysokości wskazanej w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Kredytem rewolwingowym jest odnawialny kredyt obrotowy na rachunku bieżącym, przypominający trochę debet na rachunku klientów indywidualnych. Czy zatem brak dostatecznych środków na rachunku bankowym, przy jednoczesnym posiadaniu kredytu rewolwingowego spełnia warunek pozostawania w odpowiedniej sytuacji ekonomiczno-finansowej?

Uruchomienie kredytu następuje poprzez pozostawienie do dyspozycji kredytobiorcy limitu kredytu na wydzielonym rachunku kredytowym, a jego limit ustalany jest z uwzględnieniem poziomu zdolności kredytowej kredytobiorcy, wysokości obrotów na rachunku bieżącym, czy też rodzaju i wartości proponowanych form zabezpieczeń spłaty.

 

Można zatem powiedzieć, iż posiadanie kredytu rewolwingowego jest równoznaczne z posiadaniem dostępu do środków finansowych, których uruchomienie wymaga zwykle tylko pisemnego zlecenia.

Ponieważ zgodnie z linią orzeczniczą Krajowej Izby Odwoławczej, dla spełnienia warunku, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych, możliwości finansowe wykonawcy bada się tylko pod kątem potencjalnej możliwości wykonania zamówienia, którą można ustalić na podstawie wstępnej oceny zdolności finansowej dokonanej przez bank, posiadanie kredytu rewolwingowego, bez względu na wysokość dostępnych na nim środków, należy uznać za spełnienie warunku pozostawania w odpowiedniej sytuacji ekonomiczno-finansowej, gdyż samo jego udzielenie dowodzi posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zadłużenia w podanej wysokości.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32442 )
Array ( [docId] => 32442 )