Wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Autor: Szczurek Piotr
Data: 02-05-2012 r.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia stanowi swoistą instrukcję dla wykonawcy. Zawiera ona m.in. nazwę oraz adres zamawiającego, opis przedmiotu zamówienia oraz termin jego wykonania, warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny czy też opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty.

Wszystkie powyższe informacje są kluczowe dla wykonawcy, chcącego złożyć ofertę w postępowaniu, jednakże nie zawsze zamieszczone w specyfikacji sformułowania są jasne i jednoznaczne. W razie wątpliwości co do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ) wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie wątpliwości.

Prawo nakłada na zamawiającego obowiązek udzielenia odpowiedzi niezwłocznie, jednak nie później niż na sześć, cztery lub dwa dni przed terminem składania ofert, w zależności od trybu w jakim prowadzone jest postępowanie o udzielenie zamówienia, pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. Złożenie pytań po upływie powyższego terminu pozwala zamawiającemu na pozostawienie ich bez odpowiedzi.

Treść złożonych zapytań, jak i udzielone przez zamawiającego wyjaśnienia są jawne. Zamawiający zamieszcza je na stronie internetowej, na której znajduje się SIWZ lub przekazuje bezpośrednio wykonawcom, którym specyfikacja została udostępniona, bez ujawniania źródła zapytania.

 

Może on również zwołać zebranie wykonawców. Informacja o tym zamieszczana jest na stronie internetowej lub dostarczana wszystkim wykonawcom, którym przekazana została specyfikacja. Jeśli wykonawca nie zażądał obecności wszystkich wykonawców pod rygorem wykluczenia z postępowania, obecność na zebraniu nie jest obowiązkowa. O jego przebiegu dowiedzieć można się z informacji zamieszczonej po jego zakończeniu na stronie internetowej lub dostarczonej wykonawcom.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32438 )
Array ( [docId] => 32438 )