Zmiany aplikacji mObywatela - na co będzie pozwalać?

Kategoria:
Data: 02-03-2023 r.

Dokumenty znajdujące się w aplikacji mObywatel mają mieć taką samą moc, jak dokumenty tradycyjne. Jest to wynik zmiany przepisów na skutek projektu ustawy o aplikacji mObywatel. Nowelizacja została przyjęta przez Radę Ministrów. 

Aktualnie aplikację pobrało ponad 9,5 mld osób. Przez wiele z nich dokumenty znajdujące się w aplikacji mObywatel już od pewnego czasu są traktowane jako zamiennik dokumentów tradycyjnych. Jednak dotychczas nie miało to w pełni umocowania prawnego. W konsekwencji, starając się załatwić jakąś sprawę np. w banku, czy w niektórych urzędach, można było odejść z kwitkiem bez tradycyjnego dowodu osobistego. Ma się to zmienić na skutek nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel. To kolejny krok w stronę cyfryzacji usług w administracji publicznej, istotny ze względu na coraz większe zainteresowanie korzystaniem z usług on-line. 

Zgodnie z nowymi przepisami, dokumenty w aplikacji mObywatel będą miały równorzędną moc z tradycyjnymi dokumentami. Sytuacje wymagające zastosowanie tradycyjnego dowodu mają być nieliczne - będzie tego wynikało chociażby złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego, czy przekraczanie granicy. Aplikacja ma umożliwić także posługiwanie się profilem mObywatel w celu potwierdzenia tożsamości w usługach online, czy też jako uwierzytelnienie profilu zaufanego. 

Nowością ma być również wprowadzenie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych na rzecz użytkowników aplikacji - mowa o płatnościach urzędowych. Ma się także pojawić cyfrowy asystent do spraw kontaktów z urzędem. 

Aplikacja ma także umożliwiać dostęp do e-Urzędu Skarbowego. Nowelizacja przewiduje udostępnienie nowych dokumentów w aplikacji. Mają to być: legitymacja osoby niepełnosprawnej, legitymacja służbowej nauczyciela, legitymacja doktoranta, mobilne prawo wykonywania zawodów medycznych (lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, ratownika medycznego). 

Na uwagę zasługuje z pewnością wprowadzenie tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, dzięki któremu młody kierowca będzie mógł prowadzić pojazd od razu po zdanym egzaminie. 

Nowe dokumenty do aplikacji będą mogły także dodawać jednostki samorządu terytorialnego. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządy na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42716 )
Array ( [docId] => 42716 )